جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4250- تاریخ : 1397/05/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 جزئيات برگزاري سي و ششمين جشنواره فرهنگي هنري دانش آموزان كشور 

برديا سيفي
به گزارش شاپرك مديرکل فرهنگي هنري، اردوها و فضاي پرورشي آموزش و پرورش در نشست خبري سي و ششمين جشنواره فرهنگي هنري دانش‌آموزان سراسر کشور كه در ساختمان علاقمندان با حضور اصحاب رسانه برگزار شد به تشريح اين مسابقات پرداخت و گفت:حدود دو هزار دانش‌آموز در مرحله کشوري در سي و ششمين جشنواره فرهنگي هنري دانش‌آموزان سراسر کشور كه در اردوگاه شهيد باهنر برگزار مي شود حضور خواهند داشت.
علي رمضاني از شرکت نزديک به 6ميليون و 174هزار نفر رشته دانش‌آموز در مسابقات فرهنگي و هنري خبر داد و بيان كرد: به دليل اينكه اين جشنواره در بعد اطلاع رساني بصورت گسترده ديده شود آن را در شهر تهران برگزار كرديم تا توجه مسئولين و متوليان نهادهاي آموزشي و تربيتي و پرورشي بيشتر از پيش باشد.
وي گفت مسابقات فرهنگي هنري را از 18 تا 22 مرداد براي پسران و از 25 تا 29 مرداد براي دختران در اردوگاه شهيد باهنر تهران برگزار مي‌کنيم.
ايشان همچنين در ادامه اظهار كرد بيشترين ظرفيتي که مي‌توانيم در بخش مهارت‌آموزي و کارآفريني داشته باشيم در همين مسابقات وجود دارد به نحوي که هر کدام از دانش‌آموزان با يک مهارت آشنا شده و مي‌توانند در طول زندگي از آن بهره‌مند شوند.
هدف آشنايي دانش‌آموزان با توانمندي‌هاي يکديگر است
مديرکل فرهنگي هنري، اردوها و فضاي پرورشي هدف از برگزاري اين دوره از مسابقات را آشنايي دانش‌آموزان با توانمندي‌هاي يکديگر و اشاعه رسالت تامين و گسترش مهارت‌آموزي دانش‌آموزي را در سراسر کشور دانست و گفت: «دانش‌آموزان بايد ياد بگيرند با يکديگر مشارکت کنند، مسوليت‌پذير باشند و با هم تعامل کنند. برخي از اين دانش‌آموزان از سن‌شان بهتر عمل مي‌کنند اما ديده نمي‌شوند که اغلب دانش‌آموزان مناطق محروم هستند.»
او افزود: «حدود دو هزار دانش‌آموز در مرحله کشوري اين مسابقه شرکت مي‌کنند. انتظار داريم در مسابقات فرهنگي هنري وزارت ارشاد و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به آموزش و پرورش کمک کنند. به علت محدوديت منابع مالي کمتر مي‌توانيم از تمام ظرفيت‌ها استفاده کنيم. نزديک 700 رشته هنري وجود دارد که ما فقط 50 رشته را در اين مسابقات وارد کرديم.»
عدم حمايت لازم توسط نهادهاي فرهنگي
ايشان در ادامه نشست در پاسخ به سوال خبرنگار شاپرك كه نهادهاي دولتي چه كمكي مي توانند انجام بدهند گفت،خوشبختانه دولت و مجلس بودجه هاي را در نظر گرفته اند ولي براي تربيت و پرورش بيش از 13 ميليون دانش آموزان اين بودجه ها كفاف نمي دهد.
ما خواستار آن هستيم كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كه متولي فرهنگ و هنر كشور است در اين زمينه كمك بيشتري داشته باشد و ما بتوانيم از فضاها و اساتيد اين وزارتخانه براي آموزش دانش آموزان استفاده كنيم و وزارت ارشاد دانش آموزان نخبه اين جشنواره ها را تحت پوشش قرار دهد با شهرداري تهران نامه نگاري داشتيم و جلساتي برگزار شد اما در بحث حمايت از دانش‌آموزان ورود نکردند در حاليکه فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري اين دانش‌آموزان مي‌توانست به سطح شهر تهران وارد شود.ايشان در پاسخ به سوال ديگر شاپرك كه چه برنامه اي براي پرورش فعاليت هاي فرهنگي و هنري براي دانش آموزان مناطق محروم تدارك ديده ايد گفت: ما كارهاي خوبي در مناطق محروم انجام داده ايم از جمله اردوي زيارت اولي براي دانش آموزان اين مناطق و همچنين اردوي مناطق مرزي دانش آموزان دختر و پسر كه در 3 استان برگزار كرديم.
وي اشاره كرد ما در هر منطقه از مناطق آموزشي كشور و حتي مناطق محروم داراي كانون و فضاي پرورشي هستيم و از امسال در هر استان يك دبير خانه در كانون داير كرده ايم كه اساتيد را از تهران و استانهاي توانمند ،به مناطق محروم اعزام كرده تا با آموزش معلمين حوزه هنر و پرورش در اين مناطق باعث پرورش دانش آموزان با استعداد شوند.
رشته هاي جشنواره
وي با اعلام رشته‌هاي جشنواره گفت: «شعر، داستان‌نويسي مقاله، کتابخواني، نقد ادبي، وبلاگ‌نويسي، بازي‌هاي يارانه‌اي و نشريه الکترونيکي، تئاتر صحنه‌اي و عروسکي، نمايشنامه‌خواني، نقالي، فيلم کوتاه، نساجي، سفال و سراميک، حجم‌سازي، طراحي، آبگينه، خوشنويسي، نقد هنري، طراحي، عکاسي گرافيک، پوستر، کاريکاتور، سرود گروهي و همگاني، کرال فرهنگيان، تک‌نوازي، همنوازي و تک‌خواني از جمله رشته‌هاي مسابقات هستند.»
شرکت 6 ميليون و 174 هزار نفر رشته در جشنواره
مديرکل فرهنگي هنري، اردوها و فضاي پرورشي ، مجموعه شرکت‌کنندگان را 6ميليون و 174هزار نفر رشته اعلام کرد. به گفته او از اين تعداد در گروه هنرهاي نمايشي 133 هزار و 247 نفر رشته، در هنرهاي آوايي 3 ميليون نفر رشته، در گروه ادبي و پژوهشي 559 هزار نفر رشته، در گروه هنرهاي دستي حدود 2 ميليون نفر رشته و در گروه رسانه و فضاي مجازي 30 هزار نفر رشته قرار دارند.
رمضاني تعداد مجموع آثار را 4670 مورد اعلام کرد که 502 مورد در حوزه نمايش، 960 مورد در حوزه آوايي، 676 مورد در حوزه ادبي، 2185 مورد در حوزه نمايشي و 324 مورد در حوزه رسانه بوده است و از مجموع آثار رسيده به دبيرخانه 1916 نفر به مسابقات کشوري راه يافته‌اند که آمار نهايي راه يافتگان به مرحله پاياني مسابقات 1916 نفر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون