جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4250- تاریخ : 1397/05/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 فلسفيدن هاي من  

«اونانيميسم»
«اونانيميسم» مرکب از کمله «اونانيم» (Unanime) به معناي «همدل، همرأي، متفق القول و همگاني» است که در اصل از کلمه لاتين Unanimus ريشه گرفته است که در قرن شانزدهم از زبان لاتين وارد زبان فرانسه شد.
اونانيميسم يا همداستاني از عدد لاتيني 631 گرفته شده و به معني همدل و همداستان است. شاعر و نويسنده معروف فرانسوي «ژول رومن» بنيانگذار اين مکتب به ياري «ژرژ شنوير» پايه و اساس آن را گذاشت.
اونانيميست‌ها عقيده دارند که:
در وجود هريک از ما دو نوع افکار و احساس‌ است نخست افکار و احساس‌هايي است که ويژه خود ما است و ديگري افکار و احساس‌هايي است که اجتماع ما و گروه‌هاي بشري گرداگرد ما (مانند خانواده و همکاران و همکيشان و مردم کشور) به ما تلقين کرده‌اند.
مکاتب گذشته مي‌گفتند که فرد براي نيل به آخرين درجه تکامل بايد شخصيت انفرادي خود را پرورش دهد و از دخالت‌ها و تأثيرهاي دنياي خارج پرهيز کند، اما اونانيميسم با الهام از آراء فلسفي اگوست کنت برعکس آن را بيان مي‌کند و اجتماع را منشاء تکامل و نبوغ و شگفتگي نيروهاي فردي مي‌داند.
ريشه اين مکتب به طور کلي، دو سرچشمه مهم دارد:
نهضتهاي فکري قرن نوزده؛ به ويژه انديشه هاي جامعه شناساني مانند دورکيم و آگوست کنت.
ديگري، روند تحول شعر و ادبيات در فرانسه؛ براي مثال: تغزلهاي ويکتور هوگو، عقايد تولستوي و منظومه هاي ويتمن. بدون شک، فلسفه ايده آليسم و نهضت صومعه در شکل گيري اونانيميسم، نقشي حياتي ايفا مي کنند. ژول رومن، بنيانگذار اين نهضت، خود در زمره جنبش صومعه بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون