جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4250- تاریخ : 1397/05/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سرمقاله 

امنيت ؛ پيش شرط ايجاد نشاط در دانش‌آموزان
آذر فخري
دانش‌آموزان، به دليل شرايط سني و روحي-رواني، قشرآسيب‌پذير جامعه هستند. هر شرايط و هر محيطي، حتي امن‌ترين محيط‌هاي ممکن، به‌طور بالقوه مي‌تواند براي آنان آسيب‌زننده باشد.شرايط اجتماعي و اقتصادي خاص حاکم بر امروز جامعه نيز از سويي، فشارهاي خود را بر دانش‌آموزان وارد مي‌کند و اين‌گونه نيست که آنان به دليل کم بودن مشارکت‌هاي اجتماعي و يا اقتصادي، از اين آسيب‌ها در امان باشند؛ فشاري كه بر يک جامعه وارد مي‌شود، طبعا تمام افراد خانواده را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.
اخيرا، يكي از مسئولان با ابراز نگراني در مورد افزايش ميزان افسردگي در ميان دانش‌آموزان، بر ايجاد نشاط و شادماني در بين آنان، تاکيد کرده است. و اين البته اتفاق خجسته‌اي است؛ يعني اين که مي‌توان به فرصت‌ها و راه حل‌ها انديشيد. فرصت و راه حل‌ها براي ايجاد نشاط و انگيزه در بين دانش‌آموزان، آن‌چنان که فکر مي‌کنيم نياز به هزينه و بودجه آن‌چناني ندارد و از همين امکانات موجود و تشويق دانش‌آموزان به همکاري و همراهي، مي‌توان با کمترين هزينه آنان را از اين کسالت و خمودگي نجات داد. استفاده از امکانات پارک‌ها، بوستان‎هاي محلي، ورزشگاه‎ها و ... بهترين و دم‎ دست‎ترين گزينه است.
اما البته به شرط تامين امنيت جسمي و اخلاقي دانش‌آموزان. چرا که وقتي والدين با توجه به حوادث اخير، نسبت به امنيت مدارس ترديد دارند و احساس و ابراز نگراني مي‌کنند، طبيعي است که براي محيط‌هاي غير از مدرسه، اين نگراني بيشتر باشد. نگراني‌هاي وسواس‌آميزي که به احتمال قريب به يقين، موجب خواهد شد والدين از شرکت فرزندان خود در جمع‌هايي که نتوانند اعتماد آنان را جلب کنند، جلوگيري خواهند کرد.
نشاط و شادي، در يک جمع و جامعه، نتيجه اعتماد دو سويه افراد به يکديگر است. بدون ايجاد اين اعتماد و با احساس مراقبت و تنبيه و کنترل، چه از سوي والدين و چه از سوي اجتماع و مدارس، دانش‌آموزان هرگز به آن حد از شادي و نشاطي که لازمه سن و روحيات‌شان است دست نخواهند يافت و هم‌چنان بار افسردگي را با خود حمل خواهند کرد.
با توجه به نگراني‌هايي که در اين زمينه هست، به نظر مي‌رسد، براي ايجاد نشاط و انگيزه و شادي در ميان دانش‌آموزان، ابتدا بايد جو مملو از ترديد و بي‌اعتمادي حاکم را از بين برد و اين امر مهم البته، به زمان و هزينه نياز دارد.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون