جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4249- تاریخ : 1397/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 سرمقاله 

جاي کتاب را با چه پر کنيم؟!
حميدرضا عسگري
اين مايه نگراني است كه نوجوانان ما آنقدر كه به بازي‌هاي رايانه‌اي و وقت گذاشتن در تلفن‌هاي همراه خود يا والدين تمايل دارند، ميلي به كتاب و كتابخواني ندارند. اما واقعا بايد علت اين معضل فرهنگي را در كجا جستجو كرد؟! آيا كمبود كتاب و كتابخانه موجب بي ميلي است؟ آيا قيمت گران كتاب باعث بي توجهي به مطالعه گرديده؟ آيا نبودن كتاب‌هاي جذاب با محتواي مناسب سلايق مختلف سبب اين عارضه است؟ گزاره‌هاي ديگري نيز مي‌توان برشمرد كه در كاهش سرانه مطالعه دركشور تاثير گذار هستند. اما اين گزاره‌ها به عنوان حواشي مسئله كتاب هستند و ريشه آن را بايد در شخصيت شناسي و شكل گيري ابعاد شخصيتي افراد جامعه مورد بررسي قرار داد.
براي رسيدن به علت اصلي كاهش مطالعه كتاب در كشور بايد سري به خانواده و تربيت اخلاقي افراد توسط والدين زد. آنچه افراد در دوران كودكي فرامي‌گيرند تا مدت‌هاي طولاني و حتي تا دوران پيري نيز به ياد دارند و براساس آن رفتار مي‌كنند. اگر امروز جامعه ما ميلي به خريد كتاب و مطالعه آن ندارد باز مي‌گردد به اين كه والدين توجه كافي به يادگيري فرهنگ مطالعه از سوي فرزندانشان در سنين پايين ندارند.
براي ملموس شدن بحث، جشن تولد يك كودك و يا يك نوجواني كه سواد خواندن و نوشتن دارد را تصور كنيد؛ كداميك از اقوام، دوستان و حتي پدر و مادر وي به او كتاب هديه مي‌دهند؟! اگر به جاي اسباب بازي، لباس، اقلام ورزشي و... براي او كتابي خريداري مي‌شد در آن زمان درك مي‌كرد كه ارزش كتاب به قدري بالاست كه در روز تولد او به عنوان هديه پدر و مادر انتخاب گرديده و بايد براي خواندش ارزش قائل شود.
اما افسوس كه اين تربيت رفتاري در بسياري از خانواده‌هاي ما جاي خود را به تهيه وسايل و اقلام الكترونيكي همچون دستگاه‌هاي رايانه‌اي، تبلت‌هاي جديد و حتي تلفن همراه و سيم كارت، براي فرزندان داده است. درحال حاضر سن استفاده از اسمارت فون‌ها در كشور ما به زير 5سال رسيده وبيشترين وقت از اوقات فراغت كودكان و نوجوانان به بازي با وسايل رايانه‌اي تلف مي‌شود.
قصد سياه نمايي در مورد استفاده از تكنولوژي روز توسط كودكان و نوجوانان را نداريم، اما بايد به اين مسئله اعتراف كرد كه جايگاه و ارزش كتاب و كتابخواني در كشورمان در مقايسه با اين اقلام الكترونيكي در حال سقوط است و اين بسيار نگران كننده مي‌باشد. جاي چشم ابرو نگيرد، گرچه او بالاتر است...
جامعه‌اي كه فرزندانش با كتاب مانوس نباشند و براي اوقات فراغت خود كتاب را انتخاب نكنند، مسلماً از گزند آسيب‌هاي مختلف و رفتارهاي پرخطر اجتماعي در امان نخواهند بود.
hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون