جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4227- تاریخ : 1397/04/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 خوب است بدانيم  

يک گوگل چيست؟
اگر هنگام عبور از خيابان قطعه کاغذي پيدا کنيد که روي آن نوشته شده باشد > گوگُل آيا مي‌توانيد بفهميد که اين يک نوع خلاصه‌نويسي رياضي است؟ فکر استفاده از خلاصه‌نويسي يا به‌کار بردن علامت به‌جاي کلمات، خيلي قديمي است و رواج بسيار دارد.
بيش از 5000 سال پيش، مصريان قديم به جاي کلمات از علايم استفاده مي‌کردند.
امروز نيز تندنويسان همين کار را مي کنند، هر چند علامت‌هايي که به کار مي‌برند به کلي مختلف است. تندنويسي رياضي راهي است براي کوتاه و دقيق نوشتن کميت‌هاي رياضي.
معناي > گوگُل چيست؟
به زبان معمولي يعني گوگل کمتر است از بينهايت. علامت 7 (هفت فارسي) که به پهلوي راست چرخيده است و به اين شکل > در آمده يعني «کوچک‌تر است از ». علامت بي‌نهايت، و آن عددي است بزرگ‌تر از هر چه که ما بگوييم به فکرمان برسد.
گوگل عدد يک است با صد صفر در جلوي آن . اين عدد آن‌قدر بزرگ است که از تعداد تمام دانه‌هاي باراني که طي صد سال در تهران و نيويورک، پاريس ببارد فزونتر است. با وجود اين، عددي به اين بزرگي از بي‌نهايت کوچکتر است.علامت‌ها و نشانه‌ها فقط بخشي از زبان رياضيات است، بخش ديگر تعريف اصطلاحات اساسي آن است.
زبان جهاني رياضي از مجموعه اين دو بدست مي‌آيد. با اين زبان يک دانشمند يا رياضي‌دان فرانسوي يا روسي مي‌تواند با يک دانشمند آمريکايي يا ايراني دقيقاً تبادل فکر کند. . > گوگل براي همه در همه‌جاي دنيا يک معنا دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون