جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سارا روستاپور کودکان را با نمايش عروسکي آشنا مي‌کند 

کارگاه نمايش عروسکي ويژه کودکان يکي از کارگاه‌هاي تابستاني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است که، امسال از سوي سارا روستاپور برگزار مي‌شود.
به گفته اين چهره آشناي تلويزيوني کارگاه نمايش عروسکي ويژه کودکان است و براي آشنايي آن‌ها با مفهوم عروسک و نمايش عروسکي برگزار مي‌شود.
روستاپور که مدرک کارشناسي ارشد نمايش عروسکي دارد در اين رابطه مي‌گويد: من مي‌خواهم به کودکان ياد بدهم که عروسک چيست، آيا تنها چيزي که ما از اسباب‌بازي‌فروشي مي‌خريم عروسک است و يا هر آن‌چه که بتوانيم به واسطه آن نمايش طراحي کنيم و به جسمي جان دهيم مي‌تواند عروسک باشد. او معتقد است حتي يک ليوان يا يک بطري آب معدني هم مي‌تواند نقش عروسک را بازي کند و به‌همين‌خاطر هم او مي‌خواهد درباره اين مفاهيم با بچه‌ها صحبت کند تا با جست‌وجوگري و تيزبيني جهان پيرامون‌شان را تجربه کنند.
به گفته مربي اين کارگاه قرار است بچه‌ها بفهمند که مي‌توان با اشياي مختلف به عنوان عروسک بازي کرد، ارتباط گرفت و حتي درباره مسائل روزمره زندگي به وسيله آن نمايش کوتاه اجرا کرد. در اين کارگاه ساخت عروسک‌هاي ساده با موادي که در دسترس کودکان است آموزش داده خواهد شد تا آن‌ها ياد بگيرند لازم نيست حتما عروسک را از فروشگاه بخرند، بلکه مي‌توانند خود، آن عروسک را بسازند و سرگرم شوند. اين‌ها عروسک‌هاي متفاوتي است که در جهان بي‌همتا است، چون توسط فکر و دست خود بچه‌ها ساخته شده است. اين کارگاه براي کودکان هفت تا 10 سال با هدف تاثير بر نگاه کودکان و پذيرش تفاوت‌ها برگزار خواهد شد. به گفته روستاپور کودکان امروز وقت‌شان را در دنياي مجازي مي‌گذرانند و ارتباط‌شان با دنياي واقعي کم شده است و به‌همين‌دليل در فرآيند اين کارگاه به صورت غيرمستقيم به آن‌ها آموزش داده مي‌شود که با دنياي اطراف‌شان دوست شوند و آن را بيش‌تر بشناسند. او در اين رابطه مي‌گويد: خوب است بچه‌ها ياد بگيرند که هر چيزي مي‌تواند جان‌دار و متفاوت باشد و در واقع نگاه هر آدمي مي‌تواند خاص باشد و جهان تازه‌اي بسازد.
روستاپور با بيان اين‌که، از درون اين کارگاه فرآيند قصه‌گويي براي بچه‌ها شروع مي‌شود و آن‌ها مي‌آموزند چگونه داستان بسازند و شخصيت‌پردازي کنند. اضافه کرد: دنياي شخصي کودکان بسيار گسترده و متفاوت است و با رشد استعدادها و توانايي کودکان آن‌ها به خلاقيت و ديد متفاوت علاقه‌مند مي‌شوند.
گفتني است که کارگاه‌هاي تخصصي‌ تابستاني در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان ‌و نوجوانان واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي