جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 زنگ ادبيات 

عزت‌الله الوندي :
تهديدي که نمي‌توان درباره‌اش حرف زد
نويسنده ادبيات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره ظرفيت ادبيات در زمينه آگاهي‌بخشي به بچه‌ها براي شناخت بدن خود و پيشگيري از اتفاق‌هايي مثل تعرض و تجاوز به آن‌ها، اظهار کرد: يکي از دلايلي که ما دچار مشکل هستيم نبود آگاهي کافي و لازم در کودکان و نوجوانان نسبت به اتفاقاتي است که در اطراف‌شان رخ مي‌دهد، بنابراين وظيفه ما اين است که آگاهي بچه‌ها را بالا ببريم اما گرفتار تابوها هستيم.
او در ادامه گفت: البته در بخش خردسال و در بخش کودک کتاب‌هايي در اين زمينه وجود دارند که ترجمه هستند، و اطلاعاتي براي کودکان در آن‌ها وجود دارد که لازم است اما کافي نيست. ما در کلاس و برنامه‌هايي که در جاهاي مختلف ايران برگزار کرديم تقويت تفکر انتقادي در بچه‌ها را مدنظر قرار داديم زيرا اين‌ نکته اساسي و پايه‌اي براي آن‌هاست.
تفکر انتقادي به بچه‌ها ياد مي‌دهد هر حرفي را باور نکنند و به آن‌ها اين آگاهي را مي‌دهد که نسبت به دنياي پيرامون‌شان هوشيار باشند. تفکر انتقادي به بچه‌ها ياد مي‌دهد که در محيط و اجتماعي که زندگي مي‌کنند صاحب فکر، عقيده و قدرت «نه» گفتن
باشند.
او درباره موانع پيش روي نويسنده‌ها نيز توضيح داد: کساني که در مقاطع بالا نشسته‌ و براي کتاب‌ها مجوز صادر مي‌کنند وجه رويي را بيشتر از وجه زيرين مي‌بينند و نمي‌خواهند خود را اسير مسئوليتي کنند که بعد از چاپ کتاب ممکن است درگيرش شوند. بنابراين براي‌شان راحت‌تر است کتاب‌هايي که در اين زمينه منتشر مي‌شود کتاب‌هاي ترجمه باشد.
جرأت و جسارتِ دادنِ مجوز به کتاب ايراني را که در اين زمينه نوشته شده باشد، ندارند زيرا فکر مي‌کنند نويسنده تابوشکني کرده و يک‌سري لژنشين ممکن است نسبت به آن اعتراض داشته باشند.
عزت‌الله الوندي همچنين درباره کتاب‌هاي ترجمه که ممکن است با فرهنگ ايراني منطبق نباشند و خانواده و کودک نتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، اظهار کرد: تجاوز، تجاوز است و فرقي نمي‌کند در ايران اتفاق افتاده باشد يا در کشور ديگري.
اما زماني که کودک ببيند يک نويسنده ايراني کتاب را نوشته و شخصيت داستان، ايراني است؛ پسري يا دختري هم‌سن و سال و يا حتي هم‌نام خودش است، راحت‌تر مي‌تواند با آن ارتباط برقرار کند و از طريق آن تجربه به دست بياورد.
فکر مي‌کنم اگر نويسنده‌ها در اين زمينه قلم بزنند و به چيزهايي که آن‌ها بررسي مي‌کنند شجاعانه مجوز بدهند، جامعه ما به سمت خوبي پيش مي‌رود و در اين زمينه با مشکلات کمتري برخورد مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي