جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

کشف نامه‌هاي منتشرنشده شاعر برنده نوبل
مجموعه‌اي از نامه‌هاي منتشرنشده از «ويليام باتلر ييتس»، شاعر برنده نوبل ادبيات، که در دهه 1970 دزديده شده بود در دانشگاه پرينستون آمريکا پيدا شد.
به گزارش ايسنا به نقل از گاردين،‌ «جان کِلي» که چند دهه از عمر خود را صرف جست‌وجوي هزاران نامه از «ويليام باتلر ييتس» کرده در حالي که در مراحل پاياني نگارش جديدترين کتابش درباره اين شاعر و نمايشنامه‌نويس نامدار ايرلندي بود، موفق به کشف مجموعه‌اي از نامه‌هاي منتشرنشده از او در کتابخانه دانشگاه پرينستون آمريکا شد. اين مجموعه نامه‌ها در دهه 1970 ميلادي از کتابخانه دانشگاه به سرقت رفته بود و براي سال‌ها هيچ اثري از آن نبود تا اين‌که اخيرا فردي ناشناس آن را به کتابخانه بازمي‌گرداند. اين نامه‌ها سال‌هاي 1908 تا 1910 از زندگي «ييتس» به عنوان يکي از بزرگترين شاعران انگليسي‌زبان قرن بيستم ميلادي را پوشش مي‌دهد که دوره‌اي از ترديد و بلاتکليفي در زندگي او بوده است.
اين نامه‌ها که تاکنون منتشر نشده درست به موقع کشف شده‌اند تا در جلد پنجم از کتاب دوازده‌جلدي انتشارات دانشگاه آکسفورد قرار گيرند. ويليام باتلر ييتس که شعرهايش جزو محبوب‌ترين قطعه‌ها در ميان ايرلندي‌هاست‌، متولد 13 ژوئن 1865 است که در سال 1923 موفق به کسب جايزه نوبل ادبيات شد. او که شعرهايش الهام‌بخش ديگر شاعران و نويسندگان بوده‌، در سال 1939 درگذشت. آثار اين شاعر بزرگ شامل مضامين عاشقانه و سياسي است.

بي توجهي به ادبيات کودک و نوجوان افغانستان
به گزارش مهر، محمدسرور رجايي شاعر، روزنامه‌نگار و مديرمسئول مجله «باغ» هم‌زمان با سالروز ادبيات کودک و نوجوان، با بيان اينکه صحبت کردن از ادبيات کودک و نوجوان افغانستان سخت است، اظهار کرد: سخت به اين دليل که هيچ توجهي به ادبيات کودک و نوجوان افغانستان نه در گذشته و نه در وضعيت فعلي نشده است. متاسفانه در سال‌هاي دور و دراز که جنگ دامنگير ادبيات افغانستان شده است و از هر طرف بمب و آتش و راکت و دود بر سر مردم افغانستان مي‌ريزد، ادبيات کودک نيز ويران و خراب شد.
وي ادامه داد: در اين مقطع، همان‌طور که شخصيت انساني کودکان را فراموش کردند، ادبيات کودک هم به‌نوعي فراموش شد. زماني که مسئولان فرهنگي توجهي به کودکان نداشته باشند، در واقع ادبيات کودک هم در نظر گرفته نمي‌شود. به همين واسطه وقتي از سال 91 مجله «باغ» را براي کودکان و نوجوانان در تهران راه‌اندازي کرديم، هدف من و همکارانم اين بود که حداقل در فضاي ذهني کودکان مهاجر افغانستان در قدم اول و کودکان مهاجر افغانستاني در کشورهاي ديگر و در داخل کشور افغانستان روحيه شادابي، طراوت و اميد به زندگي بدهيم.رجايي با تاکيد بر اينکه وقتي کودکان اميدوار به زندگي نباشند افسرده خواهند شد، گفت: احساس هويت پيدا کردن از ديگر المان‌هاي مورد توجه ما در انتشار نشريه «باغ» بوده است. تلاش کرديم کودکان به اين موضوع توجه کنند که متعلق به کشوري هستند و با آنکه اين کشور در جنگ است اما سرزمين مادري است. بايد به کودکان افغان احساس هويت بدهيم تا ميهن و ريشه‌هاي خود را فراموش نکنند.
مديرمسئول مجله «باغ» خاطرنشان کرد: خوشبختانه حرکت وضعيت ادبيات کودک در چند سال اخير، بهتر شده است. دوستان شاعر و نويسنده افغان در زمينه ادبيات کودک و نوجوان به شکل حرفه‌اي کار مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي