جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

  «اميلي ديکينسون» ؛ و جادوي شعر 

مهدي طوسي
اميلي اليزابت ديکنسون شاعر آمريکايي متولد10 دسامبر 1830 در شهر امهرست در ايالت ماساچوست آمريکا و در يک خانواده متشخص و اصيل به دنيا آمد، او بيشتر خلوت گزيده بود و زندگي در انزوا را ترجيح مي‌داد. در دوران جواني به مدت 7 سال در آکادمي امهرست درس خواند و قبل از بازگشتش به شهر خود، مدت کوتاهي را نيز در يک مدرسه مذهبي گذراند. او به‌خاطر پوشيدن لباس سفيد و عدم استقبال از مهمان در بين ساکنين معروف گشت، و بيشتر دوستي‌هايش از طريق نامه و مکاتبه بود. اگرچه او شاعر پرکاري بود ولي تعداد کمي از شعرهايش (نزديک به 1800عدد) به چاپ رسيد. آثاري که در زمان حياتش به چاپ رسيد دچار تغيير مي‌گشتند تا با معيارهاي متعارف شعري وقت مطابق شوند. شعرهاي ديکينسون در زمان خود منحصربه‌ فرد بودند، زيرا داراي خطوط کوتاه، عدم وجود عنوان در شعر و از قافيه کج يا نيم‌قافيه برخوردار بودند که چيزي غيرمتعارف بود. بسياري از شعرهاي او داراي درون‌مايه مرگ و جاودانگي بودند، که در نامه‌هايش نيز مشهود بود.
اگرچه بيشتر آشنايان او از نوشتنش آگاه بودند، اما پس از مرگش بود که خواهر کوچکترش لاوينيا از حافظه نهان شعري او پرده برداشت و آثارش آشکار گشت. اولين مجموعه‌شعر او در سال 1890 و توسط آشنايانش، توماس ونت‌وورث هيگنسون و مابل لوميس تاد منتشر شد، که آن دو نيز آثارش را بسيار ويرايش کردند. کامل‌ترين مجموعه‌شعر او در سال 1955 توسط پروفسور توماس جانسون با نام شعرهاي اميلي ديکينسون چاپ شد. با وجود برخي از شک و ترديدها در اواخر قرن 19 و اوايل 20 در خصوص قابليت‌هاي ادبيِ ديکينسون، امروزه ديکنسون به عنوان يکي از مهم‌ترين شاعران آمريکايي شناخته مي‌شود.
او را شاعر معتکف نيز خوانده‌اند، يا به قول الهي قمشه‌اي ،دختر مولانا؛ چرا که او بسيار با ابهام سخن مي‌گويد.
اگرچه ديکنسون در سال‌هاي پاياني عمرش نيز به نوشتن ادامه مي‌داد، ولي از ويرايش و ترتيب‌بندي شعرهايش دست کشيد.
در 15مي 1886، پس از وخيم‌تر شدن علائم بيماري، اميلي ديکنسون در سن 55 سالگي درگذشت.
پس از مرگ ديکنسون، لاوينيا ديکنسون، برسر قولش ايستاد و بيشتر شعرهاي شاعر را سوزاند.
نخستين نسخه از شعرهاي ديکنسون، که توسط مابل لوميس و هيگنسون ويرايش شد، در نوامبر سال 1890به چاپ رسيد. اولين نسخه شامل 115شعر منتقدانه، و با موفقيت همراه شد و در طول 2 سال 11 بار به چاپ رسيد
نزديک به 12 ويراست جديد از اشعار ديکنسون، چه آنهايي که قبلاً منتشر نشده بودند و چه ويراست‌هاي جديد، بين سال‌هاي 1914 تا 1945 منتشر شدند. اولين نسخه از انتشارات علمي اشعارش، با جمع‌آوري و ويراست توسط توماس جانسون منتشر شد. براي به‌دست‌آوردن بورسيه تحصيلي، جانسون با جمع‌آوري چند منبع، همه اشعار ديکنسون را براي اولين بار در يک‌جا جمع‌آوري کرد. هدف جانسون از اين‌کار، تهيه چيزي شبيه به آن چيزي بود که ديکنسون در دست‌نوشته‌هايش برجا گذاشته بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي