جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 برگزاري 60 برنامه در فرهنگ‌سراها و باغ‌موزه‌ها 

آيين امضاي تفاهم نامه معاونت پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش با سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با حضور عليرضا کاظمي معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش و رييس سازمان دانش آموزي، محمد روشني قائم مقام سازمان دانش آموزي، سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، مجيد حسيني مديرعامل موسسه نشر شهر و مدير باغ کتاب تهران در باغ کتاب تهران برگزار شد.
بر اساس اين تفاهم نامه که با هدف تقويت نقش آفريني دانش آموزان در مديريت فرهنگي شهر تهران امضا شد؛ سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با ايجاد تسهيلات براي بازديد گروهي دانش آموزان از موزه‌ها و خانه موزه‌هاي زيرمجموعه سازمان و فضاهاي فرهنگي و اماکن تاريخي و گردشگري راه را براي آشنايي دانش آموزان با فرهنگ شهر تهران هموار خواهد کرد.
پس از امضاي تفاهم نامه، مجيد حسيني با خير مقدم به حضار گفت: اينکه باغ کتاب تهران بزرگترين مجتمع فرهنگي کشور يا بزرگترين گالري کشور يا بزرگترين فروشگاه کتاب کودک است، مهم نيست.
اين بزرگترين‌ها هيچ اهميتي ندارد و هيچ نشاني از توسعه و پيشرفت نيست. آن چيزي که حال ما را بهتر مي‌کند يک مفهومي است که ما سال‌ها با آن مشکل داريم. وقتي سال 86 تصميم گرفتيم اين مکان (باغ کتاب) ساخته شود برنامه اين بود که در حقيقت يک کتابفروشي ساخته شود.
اما فکر کرديم در کشوري که سرانه مطالعه 5 دقيقه است نياز نداريم 30 هزار متر مربع کتابفروشي داشته باشيم، اينجا چيزي که باعث تحريک مطالعه کتاب مي‌شود اتفاق نمي‌افتد. ما نياز داريم که بچه‌هايمان کتاب بخوانند و ياد بگيرند و اين مسئله ماست.
وي افزود: اين مکان مرکز بازي‌هاي علمي 8 تا 12 سال را براي مقطع دبستان و 12 تا 18 سال را براي بچه‌هاي دبيرستان دارد. همچنين باشگاه رباتيک و نجوم را داريم. در اين مکان فضاي گالري ايجاد کرده‌ايم که بچه‌ها مي‌توانند نقاشي بکشند و آثار خود را به فروش بگذارند.
وجود هفت لايه علمي و آموزشي در باغ كتاب تهران
همچنين بچه‌ها مي‌توانند گارسني کنند. مي‌توانند هم غذا توليد کنند، هم غذا بفروشند و هم پذيرايي کنند. همچنين اينجا کشتي کتاب را داريم که بچه‌ها از طريق قصه وارد آموزش مي‌شوند که البته هنوز افتتاح نشده
است.در ادامه مراسم سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با تشکر از حضور اصحاب رسانه و خير مقدم به آنها گفت: خوشحاليم که در بستر چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي اين تفاهم نامه امضا شد.
ان شاءالله در ادامه شاهد تشکيل يک کارگروه اجرايي جدي باشيم که بتواند ظرفيت‌هاي هر دو مجموعه را به کار گيرد. در مجموعه باغ کتاب هفت لايه علمي و آموزشي وجود دارد.
نگاه ما ترويج فرهنگ کتابخواني است و اميدواريم با برنامه‌هايي که پيش رو داريم شاهد تحول عظيمي براي دانش آموزان و آينده سازان نظام باشيم.
سعيد اوحدي در بخش پاياني برنامه درباره برنامه‌هاي فصل تابستان 97 گفت: بعد از نماز عيد فطر دو ستاد يکي ستاد چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و ديگري ستاد ويژه‌برنامه‌هاي تابستان در سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران تشکيل شد.
همچنين 60 برنامه شاخص و فراگير در فصل تابستان برگزار مي‌شود. برنامه‌هاي فراگير در سطح کلان و با همکاري رسانه ملي انجام مي‌شود. 12 برنامه فراگير و 48 برنامه شاخص در سطح فرهنگ‌سراها تقديم شهروندان تهراني مي‌شود.
وي افزود: 400 مرکز فرهنگي در اختيار سازمان فرهنگي هنري است که 60 برنامه در فرهنگ‌سراها و باغ‌موزه‌ها برگزار مي‌شود. همچنين 40 برنامه ويژه شهدا در ايام تابستان داريم و هزار و 250 برنامه منطقه‌اي در فرهنگ‌سراها، خانه‌هاي فرهنگ، کتابخانه‌ها و سالن‌هاي همايش و مجموعه‌هايي که در اختيار سازمان فرهنگي هنري است، برگزار
مي‌شود.
جشنواره تهران قديم در باغ‌موزه قصر
اوحدي در ادامه درباره برنامه‌هاي فصل تابستان گفت: جشنواره تهران قديم در باغ‌موزه قصر در تابستان امسال برگزار مي‌شود که اين برنامه ترکيبي از تهران قديم و جشنواره اقوام است.
در حوزه موسيقي حدود 60 مورد برنامه شامل نشست‌هاي پژوهشي، موسيقي‌هاي محلي، کنسرت و... در مراکز فرهنگي هنري برگزار مي‌شود. همچنين حدود 500 مورد تئاتر کودک و نوجوان در فرهنگ‌سراها برگزار مي‌شود.رييس سازمان فرهنگي هنري با اشاره به دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه و امام رضا (ع) گفت: پنج برنامه مناسبتي نيز داريم و 10 شب در ميدان آييني امام حسين (ع) برنامه ويژه دهه کرامت برگزار مي‌شود. در همين ايام از قرارگاه فرهنگي اربعين نيز رونمايي مي‌شود.
همچنين حدود 35 هزار متر مربع فضاي گالري‌هايي است که در اختيار سازمان فرهنگي هنري است که با جلب مشارکت‌هاي دانش آموزان مي‌توانيم جشنواره هنرهاي تجسمي را با رويکرد پيروزي انقلاب اسلامي و کالاي ايراني برگزار
کنيم. سعيد اوحدي در پايان گفت: هفتمين جشنواره کتابخواني مجازي و پنجمين دوره کتاب‌هاي صوتي کودکان و نوجوانان در تابستان امسال برگزار مي‌شود. همچنين از باشگاه ترنج رونمايي مي‌شود. اين باشگاه مخصوص دانش آموزان از سن 12 تا 15 سال است که مي‌توانند عضو اين باشگاه شوند و از همه ظرفيت‌هاي سازمان، شامل سالن‌هاي سينمايي، فضاهاي ورزشي، دوره‌هاي آموزشي و... بهره‌مند شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي