جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 انگيزه ملي پوشان براي موفقيت در آسيا
 تدارکات ضعيف مانع اراده بسکتباليست‌هاي جوان نمي شود 

ملي پوشان جوان بسکتبال در سه هفته باقيمانده تا مسابقات قهرماني آسيا از نداشتن تدارکات مناسب نااميد نيستند و از کار‌هاي بزرگ با کمترين امکانات صحبت مي‌کنند.
به گزارش شاپرک و به نقل از خبرگزاري صداوسيما، ملي پوشان بسکتبال جوانان ايران بعد از لغو همه برنامه‌هاي تدارکاتي برون مرزي به سرنوشت امسال خود رضايت دادند و تمريناتي را در شهر‌هاي مختلف شمالي کشور پشت سر گذاشتند. مسابقه مقابل تيم لاهيجان از برنامه‌هايي بود که طعنه‌هايي زيادي در پي داشت.
تيم جوانان که براي رقابت با جوانان استراليا، نيوزيلند و ساير قدرت‌هاي آسيا آماده مي‌شود، تدارکاتي در حد تيم‌هاي محلي استان‌ها داشت. هر چند مسئولان تيم‌هاي ملي بسکتبال تاکيد مي‌کنند که شهر‌هاي شمالي کشور به دليل تشابه آب و هوايي با تايلند (محل برگزاري رقابت‌هاي قهرماني آسيا) براي اردو انتخاب شدند و غرض از اردو‌هاي شمال کشور هم مسابقات تدارکاتي نبود.
انتخاب چين به جاي اردوي خوب اروپايي
داستان لغو مسابقات تدارکاتي خارجي تيم جوانان از چند هفته قبل با جزئيات مطرح شد. ابتدا اردوي خوب در چند کشور اروپايي لغو شد تا جوانان به تورنمنت مجاني اطلس چين بروند و سپس تورنمنت اطلس با سيل در کشور ميزبان منتفي شد. فدراسيون بسکتبال بعد از اين ماجراها، اردو يا مسابقه خارجي ديگري هم جايگزين نکرد.
گفته مي‌شود شوراي برون مرزي وزارت ورزش و جوانان، امسال محدوديت‌هاي ويژه‌اي را براي سفر‌هاي برون مرزي غيرضروري اعمال کرده است و گويا بيشتر اردو‌هاي تدارکاتي در رديف سفر‌هاي "غيرضروري" قرار مي‌گيرند.
اما چرا از ابتدا با اردوي اروپايي سطح بالا براي جوانان مخالفت شد و سفر تدارکاتي به چين را جايگزين اين اردو کردند؟ مسعود قاسمي مدير تيم‌هاي ملي بسکتبال پاسخ مي‌دهد: "تيم‌هاي اروپايي قدبلندترند و فيزيک متفاوتي نسبت به ما دارند. به نظرم در بخش نوجوانان و جوانان اگر با تيم‌هايي همسطح خودمان از نظر فيزيکي و فني بازي کنيم، بهتر محک مي‌خوريم. ضمن اينکه قرار بود در تورنمنت اطلس چين، تيم‌هاي اروپايي و آسيايي همزمان حضور داشته باشند."
اعزام تيم به مسابقات اطلس چين، صرفه اقتصادي بيشتري هم داشت که فدراسيون بسکتبال روي اين جنبه از ماجرا تاکيد زيادي نمي‌کند. همچنين به گفته مدير تيم‌هاي ملي بسکتبال، تيم جوانان در صورت سفر به کشور‌هاي اروپايي در نهايت سه يا چهار بازي انجام مي‌داد، در حالي که در تورنمنت اطلس در مجموع 9 مسابقه داشت که براي آماده سازي تيم بهتر بود.
رقابت با بزرگسالان ايراني
تيم جوانان اين هفته سه مسابقه مقابل حريفان بزرگسال داشت. تيم‌ ملي بزرگسالان به علاوه تيم باشگاهي کنکو تهران حريف تدارکاتي جوانان شدند و هر سه تيم با تمام قوا مقابل جوانان بازي کردند. قاسمي درباره تفاوت سني جوانان با تيم‌هاي بزرگسال تاکيد کرد: "فرض کنيد جوانان با تيم‌هاي گردن کلفت اروپايي بازي مي‌کردند. شرايط به همين شکل بود. وقتي امکان اعزام تيم با توجه به کمبود وقت وجود ندارد، مسابقات چهارجانبه در داخل کشور مي‌تواند مفيد باشد."
تفاوت‌هاي تيم جوانان با نوجوانان اعزامي به آسيا
تيم نوجوانان ايران فروردين امسال با هدايت ترونيچ به مسابقات قهرماني آسيا رفت. آن تيم قبل از اعزام به مسابقات قهرماني زير 16 سال آسيا به اردوي يک هفته‌اي صربستان رفته بود، اما همان اردوي مشابه هم براي تيم زير 18 سال فراهم نشد. با اين وجود اردوي صربستان هم کمکي به بسکتباليست‌هاي نوجوان نکرد و در مسابقات آسيايي با شکست مقابل نيوزيلند از کسب سهميه جهاني بازماند.
فرمت برگزاري مسابقات زير 18 سال آسيا هم شباهت زيادي به مسابقات زير 16 سال دارد و يک باخت در مرحله حذفي، آرزو‌هاي جهاني جوانان را به باد مي‌دهد. از تيم نوجوانان زير 16 سال بازيکنان مشترکي مثل اميرحسين علياري و متين آقاجانپور در تيم جوانان حضور دارند اما نناد ترونيچ صربستاني نقش کمرنگ تري در اين تيم دارد. ترونيچ که در کنار تيم جوانان اعزامي به جام جهاني زير 19 سال حضور داشت و سرمربي تيم نوجوانان زير 16 سال بود، کمتر در اردو‌هاي تيم شاه علي حضور داشت.
شاه علي با اشاره به اينکه ترونيچ مديرفني همه تيم‌هاي پايه است، توضيح مي‌دهد: " ترونيچ در اردو‌هاي قبل جاي ديگري بود و در اين اردو از او خواستم کنار ما باشد، چون هم از نظر رزومه آدم قابلي است و هم از نظر شخصيتي به شکلي است که مي‌توان با او کار کرد. نکاتي که به نظرش مي‌رسد، انتقال مي‌دهد و بازيکنان تيم هم استقبال مي‌کنند. ضمن اينکه من با حضور او در کنار تيم راحتم."
کمترين امکانات و بزرگترين کار‌ها
اميرحسين رضايي فر کاپيتان تيم بسکتبال جوانان که دو سال قبل با گروه ديگري از بازيکنان جوان به قهرماني آسيا رسيده بود، درباره نحوه آماده سازي تيم جوانان به نمايندگي از تيم خود مي‌گويد: "ما کاري به بحث‌هاي حاشيه‌اي نداريم، تلاش خود را مي‌کنيم و مسابقات تدارکاتي خيلي خوبي هم با تيم بزرگسالان انجام داديم. تيم ملي با همه بازيکنان بزرگ مقابل تيم ما بازي کرد و اينطور نبود که بگويند فلان بازيکن به بازي نيامد. حتي حامد حدادي هم مقابل ما حضور داشت، در حالي که در اروپا يا تورنمنت چين اين بازي‌ها برايمان وجود نداشت."
او که نياز به بازي تدارکاتي را هم حس مي‌کند، ادامه مي‌دهد: "از مربيان و دوستان به ما زنگ مي‌زنند که شما بازي تدارکاتي نداريد و به هيچ جا نمي‌رسيد، اما براي ما اصلا اين مسائل مهم نيست. مي‌خواهيم به آن‌ها ثابت کنيم که با کمترين چيز‌ها مي‌توانيم بزرگترين کار‌ها را انجام دهيم."


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي