جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سرمقاله 

گسترش روابط اجتماعي سالم براي نوجوانان
حميدرضا عسگري
با تغيير هر نسل و روي كار آمدن بچه‌هايي كه امروز پا به مقاطع بالاتر تحصيلي گذاشته‌اند، شاهد تغييرات اساسي در بين خواسته‌ها و معضلاتي كه آنها را تهديد مي‌كنند، هستيم. زماني دانش‌آموزان تفريحشان بازي در كوچه‌ها و گل‌كوچيك بود، امروز خواسته نوجوانان يك اتاق اختصاصي با يك دستگاه تبلت يا رايانه شخصي است. درمورد تغيير خواسته‌هاي نوجوانان و دانش‌آموزان نسل فعلي مطالب فراواني گفته شده است، اما يكي از معضلات عصرحاضر براي نوجوانان «دوستي‌هاي اينترنتي» است كه بعضاً اخبار شومي از آنها در صفحات حوادث روزنامه‌ها و سايت‌ها به چشم مي‌خورد.
گسترش اين دوستي‌هاي مجازي به سبب افزايش شبكه‌هاي اجتماعي در دسترس افراد مي‌باشد كه در آن برخي اطلاعات شخصي خود را نيز قرار مي‌دهند. با توجه به سن و سال اكثريت مخاطبان اين شبكه ها كه نوجوانان و جوانان هستند، قرار گرفتن در يك فضاي باز كه هيچگونه نظارت خاصي بر آن نيست، مي‌تواند آسيب و آفت‌هاي رفتاري فراواني براي آنها به دنبال داشته باشد.
مواجهه و آشنايي برخي دانش‌آموزان با اطلاعات جعلي و ساختگي برخي سودجويان و فرصت طلبان، تهديد جدي برعليه آنها قلمداد مي‌شود تاجايي كه ممكن است حاصل يك عمر تلاش پدر و مادر و آرزوهاي فراوان فرد را به باد دهد و درآخر حتي نتوان از كسي شاكي شد .شايد راه حل مناسبي براي علاج آسيب‌هاي اين مسئله وجود نداشته باشد، اما راه‌هاي بسياري براي پيشگيري از وقوع چنين حوادثي وجود دارد. اين وظيفه والدين است كه فضاي خانه را طوري مديريت كنند كه افراد خانواده از جمع منزوي نشوند و بيشترين اوقات خود را صرف استفاده از فضاي مجازي نكنند.نظارت بر نحوه و چگونگي استفاده از فضاي مجازي مسئله ديگري است كه والدين بايد برآن تاكيد داشته باشند. دانش‌آموزان نبايد خود را در فضاي مجازي آزاد و بدون محدوديت بدانند و هرآنچه ذهن كنجكاو آنها طلب مي‌كنند را در دسترس داشته باشند.
اما آموزش به عنوان اصلي ترين راهكار واكسينه سازي مشكلات اين برهه مي‌باشد. اين مهم بايد در داخل خانواده از سوي والدين پيگيري شود و بخش اعظم آن بايد در فضاي آموزشي و مدارس براي دانش‌آموزان مشخص گردد. بايد به فرزندان اين نكات را گوشزد كرد كه فضاي مجازي علاوه بر محاسن فوق العاده، داراي معايب بزرگي نيز مي‌باشد.
با آموزش و هدايت و نظارت مستقيم و غير مستقيم از سوي خانواده و مدرسه مي‌توان انتظار داشت كه دانش‌آموزان اسير معضلي به نام دوستي‌هاي اينترنتي نشوند.وقتي دانش‌آموز مطلع شود كه تاكنون چه بلاهاي مختلفي برسر هم سن و سالان آنها آمده و بسياري از دوستي‌هاي اينترنتي جعلي و ساختگي بوده است يك نوع خط قرمز هشدارآميز براي خود ايجاد مي کند و هشياري بيشتري در اين مسئله به خرج خواهد داد. لذا فراهم ساختن فضاي مناسب در منزل براي اوقات فراغت كودكان با دوستان و همكلاسي‌ها و يا شركت در قرارهاي حضوري‌ آنها به همراه ديگر والدين مي‌تواند علاوه بر تحكيم و آموزش روابط اجتماعي كودكان، آنها را از معايب خطرناك دوستي‌هاي مجازي نجات دهد.
hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي