جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 يک معرفي، يک خوانش
 مردم صحرا آرزويي ندارند! 

عنوان کتاب: صحرا زيستگاه ماست
نويسنده: ب‍اي‍رد ب‍ي‍ل‍ر
تصويرگر: پ‍ي‍ت‍ر پارنال
برگردان: زه‍ره‌ ق‍اي‍ي‍ن‍ي‌
ممکن است بيابان را سرزميني سخت، داغ و بي‌آب و علف بدانيد که کسي به زندگي در آن علاقمند نيست. اما دوباره فکر کنيد! در بيابان‌ها انسان‌ها و جانوراني زندگي مي‌کنند که هر دو گروه به آن عشق مي‌ورزند.
کتاب «صحرا زيستگاه ماست» در قالب متني شاعرانه، زيست‌بوم بياباني در آمريکاي شمالي را به مخاطب مي‌شناساند. هم‌چنين در همين قالب، به زندگي بوميان ساکن اين مناطق و ارتباط آن‌ها با زيست بوم سخت و خشک آن مي‌پردازد. کتاب با اين جملات پايان مي‌يابد: «به ‌راستي، مردم صحرا، در آرزوي کدام سرزمين ديگر مي‌توانند باشند؟»
زيباترين و مهم‌ترين آموزه اين کتاب يگانگي انسان با طبيعت و برابر بودن او با جانوران و گياهان در بهره‌مندي از هديه‌هاي آن است. و بيابان جايگاه مردم نيرومند و آفتاب‌ سوخته‌اي که زمين را مادر خود مي‌دانند.
کتاب «صحرا زيستگاه ماست» که در سال 1975 نوشته شده است، هم‌چنان مفاهيمي تازه و ملموس را بيان مي‌کند. اين کتاب در سال 1976 «Caldecott Medal» را دريافت کرده است. اين جايزه به کتاب‌هاي تصويري برجسته‌اي که براي کودکان و در آمريکاي شمالي نوشته شده باشد اهدا مي‌شود.
مترجم سعي کرده است معادل‌هاي فارسي مناسب براي جانوران و گياهان نام برده شده در کتاب بيابد و زيرنويس‌هايي را براي توضيح بيشتر درباره آنان اختصاص دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي