جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4207- تاریخ : 1397/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 دعاهايي براي صلح در جهان 

علي اميني
«دعا مي‌کنيم که بتوانيم هميشه ذهن‌مان را به روي فکرهاي نو باز نگه داريم و به روي خودخواهي ببنديم؛ تا هميشه از بخشايش الهي، هم‌دردي حقيقي و عشق به تمامي هستي سرشار باشيم؛ تا براي جبران آسيب‌هايي که به طبيعت رسانده‌ايم سخت بکوشيم».
اگر از طرف‌داران مستندهاي حيات‌وحش و خصوصا طبيعت آفريقا باشيد، حتما اسم جين گودال را شنيده‌ايد. «دعاهايي براي صلح در جهان» عنوان کتاب زيبايي از اين زيست‌شناس و انسان‌شناس برجسته و حامي صلح است. خانم گودال که بخش زيادي از زندگي شگفت‌انگيز و ماجراجويانه خود را در طبيعت‌وحشي و خصوصا بين ميمون‌ها به مشاهده و يادگيري گذرانده، در سراسر اين زندگي پربار در تلاش بوده است تا جهان را به جاي به‌تري براي زندگي تبديل کند. او در اين اثر نيز مي‌کوشد تا در قالب جملات ساده و کوتاه دعا پيوندي عميق بين ذهن مخاطب کودک با ارزش‌هاي الهي و انساني هم‌چون صلح، دوستي و حفاظت از طبيعت برقرار کند. تجربه‌اي که نويسنده خود آن را از زيستن در طبيعت و تفکر درباره جهان به دست آورده است.
نيازهاي معنوي انسان، ارتباط انسان‌ها با يک‌ديگر، صدمات جنگ و تخريب طبيعت از مفاهيمي است که در «دعاهايي براي صلح در جهان» مطرح مي‌شود. مترجم اين کتاب، نفيسه اعرابي، نيز با علم به اين موضوع از زباني ساده و خودماني براي ترجمه دعاها سود برده است. همچنين مجموعه رازونيازهاي ساده و زيباي اين کتاب که براي مخاطب گروه سني «ج» تاليف شده، در کنار تصويرسازي فيروزه گل‌محمدي، نقاش و تصويرگر برجسته ايراني، حال‌وهواي دوستانه‌تري پيدا کرده تا ذهن کودک را در برقراري ارتباط عاطفي با مفاهيم غني آن ياري دهد. مي‌توان از نقاشي‌هايي جان‌دار فيروزه گل‌محمدي از طبيعت، حيوانات و انسان‌ها به عنوان تحولي نو و زنده در مينياتور نام برد. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به تازگي اين اثر مصور و نفيس را با جلد سخت در دو هزار نسخه منتشر کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون