جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 كاغذ اخبار 

بطحائي:
جلوگيري از ثبت نام دانش‌آموزان به بهانه کمک به مدرسه؛ ممنوع
وزير آموزش و پرورش گفت: تيمي را موظف کرديم تا تخلفات هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان را گزارش دهد تا مجددا شاهد عدم ثبت‌نام دانش‌آموزان به بهانه عدم پرداخت کمک به مدرسه نباشيم؛ کمک به مدرسه نبايد اجباري باشد.
به گزارش ايسنا، سيدمحمد بطحايي در حاشيه جلسه روز گذشته هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره آزمون اخير آموزش و پرورش براي تعيين هوش و استعداد دانش‌آموزان به منظور وورد آنها به مدارس استعدادهاي درخشان اظهار کرد: سنجشي که الان تعيين شده، سنجش هوش و استعداد است و همانطور که پيش از اين عنوان شده است به هيچ عنوان نياز به مطالعه، برگزاري کلاس‌هاي آمادگي و مسائل ديگري که هدف اصلي ما از ورود به اين عرصه را دور مي‌کند، ندارد.
بطحايي افزود: گزارش‌هايي به ما رسيده بود که در برخي مدارس اجحاف و سختگيري‌هايي به اولياء مي‌شود، بنابراين تيمي را مامور کرديم تا مهر ماه اين موضوع را مراقبت و کنترل کند تا خداي نکرده حقي از والدين و دانش‌آموزان تضييع نشود.
وي ادامه داد: اين تيم موظف است بررسي کند کمک‌هايي که از اولياء گرفته مي‌شود به هيچ وجه اجبار نباشد، خداي نکرده مواردي که پيش از اين خود شما اصحاب رسانه گزارش داده‌ايد مجدد تکرار نشود که به بهانه کمک به مدرسه از ثبت‌نام جلوگيري مي‌شد.


با تشريح وضعيت فعلي نيروي انساني در نظام تعليم و تربيت؛
بحران حتمي نيرو در آموزش و پرورش
نيروي انساني موجود در آموزش و پرورش در پنج گروه معلمان، مديريت، کيفيت بخشي، سرايدار و خدمتگزار و گروه اداري تقسيم بندي مي‌شود و طبق آمار اعلامي اواخر سال گذشته شمار کارکنان اين وزارتخانه به بيش از 928 هزار نفر مي‌رسد که از اين تعداد، 54 درصد زن و مابقي مرد هستند.
به گزارش ايسنا، از مجموع کارکنان آموزش و پرورش، 575 هزار نفر در گروه معلمان قرار دارند که به تدريس مشغولند، 52 هزار نفر کارکنان اداري، بيش از 160 هزار نيروي خدماتي و سرايدار، 170 هزار نفر نيروي تخصصي در قالب مشاور، مربي پرورشي، تربيت بدني و ... و 140 هزار نفر نيز در گروه مديران قرار دارند که شامل مدير، معاون آموزشي، پرورشي ، فناوري و... مي‌شوند.
اين در حالي است که طي 10 سال آتي حجم بالايي از کارکنان اين وزارتخانه به سن بازنشستگي رسيده و از سيستم خارج مي‌شوند. رقم بازنشستگان در 10 سال آينده به 640 هزار نفر مي‌رسد و اگر وزارتخانه برنامه‌اي مدون و به موقع براي جذب و جايگزيني نيرو نداشته باشد، با چالش نيروي انساني در سال‌هاي آينده رو به رو خواهد شد.
جبران کمبود 194 هزار نيرو با ندادن معلم به مدارس
هرچند در اين سال‌ها جذب نيرو از طريق دانشگاه فرهنگيان و آزمون‌هاي استخدامي انجام شده اما اين ارقام تکافوي نياز آموزش و پرورش را نمي‌کند و به گفته چهاربند، رئيس مرکز منابع انساني آموزش و پرورش « از مهر 97 از آستانه تحمل عبور مي کنيم». وي به اين واقعيت اشاره مي‌کند که بايد سالانه 50 هزار نفر وارد سيستم کنيم تا جبران بازنشسته‌ها را کنند و مي‌گويد: در مهر 97 در مجموع با توجه به شاخص‌ها 300هزار کمبود داريم. مهر ماه حدود 9200 نفر از فارغ التحصيلان تعهد دبيري وارد مدارس مي‌شوند.
مامورين خدمت به ساير دستگاه‌ها و يا مشغولين به تحصيل حدود 15 هزار نفرند که در چرخه توليد خدمت ما نيستند اما در آمار نيروهاي ما قرار دارند. در سال97 از 300هزار کمبود نيرو، 194 هزار نفر را از طريق تعديل شاخص‌ها و ندادن معلم به مدارس و 106 هزار نفر را از محل حق التدريس، استمرار خدمت بازنشسته‌ها و سربازمعلم‌ها و برون‌سپاري در شاخه کاردانش تامين مي‌کنيم.اين در حالي است که طبق نرم‌ها بايد به ازاي هر چهار دانش آموز يک ساعت مربي پرورشي به مدرسه بدهيم.
يعني هر 96 دانش آموز يک مربي؛ اما فقط 18 هزار مربي به مدارس اعزام مي‌کنيم، در حالي که نياز واقعي 123 هزار مربي است. اگر اين روند ادامه يابد بايد دوسال ديگر بخصوص در حوزه آموزش ابتدايي و پرورشي بناي يادبود براي آموزش و پرورش بسازيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون