جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 از گوشه و كنار 

معاون وزير آموزش و پرورش:
به کودکان کمک کنيم بچگي و بازي کنند
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش اولين حق نوآموزان را حق انتخاب دانست و از اوليا و مديران خواست تا تلاش کنند موسسات تعيين‌کننده راه کودکان نباشند.
ايشان به ويژگي‌هاي کشورهاي توسعه يافته اشاره کرد و ادامه داد: «همه کشورهاي توسعه يافته نرخ رشد بالاي 90درصد در آموزش پيش‌دبستاني را دارند، در حالي که در کشور ما تفاوت زيادي ديده مي‌شود. نکته بعدي اعتماد و احترام به معلم است که ما خود را موظف مي‌دانيم فعاليت اضافه‌اي براي همکاران نداشته باشيم. برنامه ما فقط براي سال آينده برنامه تدبير است به جاي آموزش اجباري، همچنين ضمن خدمت نيازسنجي مي‌شود تا مديران بر‌اساس نياز معلمان در مدرسه کلاس برگزار کنند.»
حکيم‌زاده گفت: «خدارا شاکريم که در دوره ابتدايي با کودکان و نوآموزان سرو کار داريم. زيرا کودکان پاکترين بنده‌ها‌ي خداوند هستند و داراي صفاي باطني مي‌باشند. اولين حق نوآموزان حق انتخاب است. کودکان را به سمت يادگيري انفرادي هدايت کنيم و به جاي آنها تصميم نگيريم. به کودکان کمک کنيم بچگي و بازي کنند و به اوليا آگاهي دهيم که موسسات تعيين‌کننده راه کودکان نباشند.»


سيستان و بلوچستان ؛داراي بيشترين مدارس خشتي و گلي
رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور درباره مدارس خشتي و گلي گفت: بيشترين مدارس خشتي مربوط به سيستان و بلوچستان و کمترين ميزان آن مربوط به خراسان جنوبي است.
به گزارش ايسنا، مهراله رخشاني مهر در گردهمايي خيرين مدرسه ساز که در مدرسه دارالفنون برگزار شد به بيان تحليلي از وضعيت موجود مدارس پرداخت و گفت: متوسط سرانه فضاي آموزشي در کشور 5.18 مترمربع است در حالي که استاندارد آن 8.39 متر مربع است.
وي افزود: 11 استان کشور زير خط ميانگين سرانه آموزشي قرار دارند که گلستان، گيلان، سيستان و بلوچستان و البرز از اين
جمله اند.
رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور با بيان اينکه 30 درصد مدارس کشور نيازمند تخريب و بازسازي اند گفت: بيشترين آمار مدارس نيازمند تخريب مربوط به تهران و کمترين مدارس مربوط به استان قم است. همچنين بيشترين مدارس نيازمند بازسازي در تهران و کمترين ميزان آن مربوط به چهارمحال و بختياري است.
رخشاني مهر درباره مدارس خشتي و گلي نيز گفت: بيشترين مدارس خشتي مربوط به سيستان و بلوچستان و کمترين ميزان آن مربوط به خراسان جنوبي است. همچنين بيشترين آمار مدارس کانکسي در خوزستان و کمترين آن در سمنان است.


رئيس سازمان بهزيستي کشور:
اجراي طرح «نظام مراقبت‌هاي اجتماعي دانش آموزان» در مدارس
رئيس سازمان بهزيستي کشور گفت: طرح نظام مراقبت هاي اجتماعي دانش آموزان در رابطه با توانمندسازي، حمايت هاي اجتماعي و رواني و تحکيم خانواده در کشور اجرا مي‌شود.
انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با فارس گفت: مدرسه در رشد و پرورش شخصيت کودکان نقش مهمي دارد و شاخص هاي تربيتي از اين سن شکل مي گيرد، به همين دليل طرح نظام مراقبت هاي اجتماعي دانش آموزان در رابطه با توانمندسازي،
حمايت هاي اجتماعي و رواني و تحکيم خانواده اجرا مي‌شود.
وي با اشاره به روند رو به رشد اعتياد در بين دانش آموزان ادامه داد: بايد دانش آموزان براي مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي از طريق مداخله به موقع و موثر توانمند شوند که در نظام مراقبتهاي اجتماعي با استفاده از رويکرد پيشگيري رشدمدار اين هدف دنبال مي‌شود.
محسني گفت: همچنين اين طرح براي افزايش اقدامات پيشگيرانه در مدارس، افزايش توانمندي، اعتماد به نفس و توان «نه» گفتن در دانش آموزان در دست اجرا است و اهدافي مانند اجتماع پذيري، ارتقاي مهارت هاي زندگي و پيشگيري از لغزش ها و آسيبهايي مانند اعتياد و درمان آن را دنبال مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون