جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 فلسفيدن هاي من  

نظر فلسفه درباره نبوغ
نبوغ عبارت است از : فعاليت هوش آزاد، يعني هوش گسسته از بند اراده؛ و يکي از نتايج اين امر همين واقعيت است که دستاوردهاي نبوغ به حصول هيچ هدف سودمندي کمک نمي‌کنند.
اثر نبوغ، موسيقي، فلسفه، نقاشي، و يا شعر است؛ و اين‌ها سود و منفعتي در برندارند. بطالت و بيهودگي از شاخصه‌هاي آثار نبوغ است؛ و اين سند عظمت آن‌ها است. تمامي ديگر دستاوردهاي بشري صرفاً براي حفظ يا کمک به هستي ما به وجود آمده‌اند؛ تنها دستاوردهاي نبوغ از اين کار برکنارند؛ تنها آن‌ها براي خاطر خودشان وجود دارند، و از اين‌رو بايد آن‌ها را ثمره يا سود خالص هستي دانست.
به همين دليل، تمتع از آن‌ها دل‌مان را باز مي‌کند، چون در اين‌جا از شر جو زميني سنگين و خفه نياز و کمبود خلاص مي‌شويم. گذشته از اين‌ها، به‌ندرت پيش مي‌آيد که امر زيبا با امر سودمند همراه شود؛ درختان بلند و زيبا ميوه نمي‌دهند؛ درختان ميوه کوتاه و زشت‌اند.
گل سرخ باغ بارور نمي‌شود، اما گل سرخ وحشي که تقريباً هم بي‌بو است بارور مي‌شود.
زيباترين ساختمان‌ ها بي‌استفاده هستند؛ فرضاً کسي در معابد زندگي نمي‌کند. شخصي با توانايي‌هاي روحي عالي و نادر، که مجبور باشد به کسب و کاري صرفاً سودآور بپردازد که در خور معمولي‌ترين افراد است، هم‌چون ظرف گران‌قيمتي است که زيباترين نقاشي‌ها را روي آن کشيده باشند، و بعد، از اين ظرف در آشپزخانه استفاده کنند؛ و مقايسه افراد کاري با نوابغ هم‌چون مقايسه آجر با الماس است.
جهان همچون اراده و تصور/آرتورشوپنهاور


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون