جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خوب است بدانيم  

اين عدد پيچيده و تودرتو!
هفت نخستين عددي است که هم مادي و هم معنوي مي‌باشد.
هفت يعني کمال، امنيت، ايمني، آرامش، وفور، اتحاد مجدد و سنتز. هفت عدد مادر کبير است.در بسياري از اساطير، اژدهاي هفت‌سر ديده مي‌شود.
هفت نماد پيچيدگي و تودرتويي است. حاکي از بطن در بطن بودن خلقت، زمين، آسمان و هر آن‌چه که عميق و ژرف و وسيع است مي‌باشد. سمبل مراتب کمال و تعالي است.
هفت با نقطه اوج عمر که 63 (9×7) يا (7-70) باشد ارتباط پيدا مي‌کند. 63 سني است که پيامبر اسلام در آن سن وفات يافت. در انديشه‌هاي اسلامي، نخستين عدد کامل هفت است و هفت‌بار طواف کعبه مظهر هفت نشانه خداست. در انديشه‌هاي بودايي، عدد صعود و عروج با بالا و دستيابي به مرکز است. در ستاره‌شناسي هم، هفت‌ستاره خوشه پروين و ... را داريم.
هفت که سه‌گان روحاني (3) و چهارگان محسوسات (4) را در بردارد (3+4) همه آفريدگان را شامل مي‌شود.هر يک از شاخه‌هاي درخت حيات هفت برگ دارد.
هفت نماد طبقات زيگورات‌ها است. در حقيقت زيگورات‌ها با عدد چهار و پنج و هفت در ارتباطند: چهار زاويه زيگورات رو به چهار جهت. اين چهار جهت (چهار نقطه) به اضافه قله آن که رو به آسمان بود پنج نقطه مي‌شدند که از اين راه خدايان به زمين آورده مي‌شدند.
در نزد مصريان هفت، نماد زندگاني جاودان و ابدي بوده و به همين دليل حرف Z که چيزي جز دو 7 نيست، (حرف اول لغت Zao به معناي من زنده ام و واژه Zeus (زئوس) پدر روحاني همه زندگان) گرامي بوده است.
در اساطير و انديشه‌هاي زرتشتي هرمزد و شش امشاسپندان عدد هفت را تشکيل مي‌دهند.
رقم هفت، نمودار زندگاني جسماني (6) پيوسته به حيات الهي (1) (7=1+6) است. علامت صليب (T(Tau دوباره در عدد هفت ظاهر مي‌شود. اين علامت يکي از کهن‌ترين علايم دنياي باستان است که نشان هفتگاني بوده و در حکمت گنوسي و در نزد زرتشتيان و فيثاغورسيان و ... طلسمي سحرآميز به شمار مي‌رفت و حتي يازده قرن قبل از ميلاد مسيح و در ميان قوم اينکا علامت T مشاهده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون