جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سرمقاله 

بازگشت به دوران طلايي سينماي كودك
زهرا کيان بخت
اين روزها بسته بودن درب مدارس و شروع تعطيلات دانش‌آموزان، والدين را بيشتر از هميشه با دغدغه برنامه‌ريزي براي گذران وقت فرزندان‌شان در اين ايام روبرو مي‌كند. اما يكي از موارد جانبي كه كودكان و نوجوانان معمولا تمايل دارند بخشي از زمان‌شان را با آن سپري كنند، تماشاي فيلمها و انيميشن‌هايي است كه آنها را در مدت‌زماني كوتاه، به دنياي جادويي و پر رمز و راز داستانها مي‌برد. فيلمها و انيميشن‌هايي كه اگر درست انتخاب شوند، مي‌توانند اثرات مثبتي بر فرزندان‌مان داشته باشند. چرا كه نقش فيلم و تأثير مثبت آن در آموزش، واقعيتي است كه سالهاست به اثبات رسيده و تحقيقات مختلفي پيرامون آن انجام گرفته است.
در اين ميان، با وجود آن كه بخشي از زمان ما در ايام تعطيل، صرف تماشاي خانوادگي فيلم در سينما مي‌شود و يا به اتفاق خانواده، به تماشاي فيلمها و سريالهاي و برنامه‌هاي تلويزيوني مخصوص كودكان و نوجوانان مي‌نشينيم، ضعفها و كاستي‌هايي كه در حوزه آثار مربوط به گروههاي سني كودك و نوجوان وجود دارد، باعث مي‌شود دستاوردهاي فوق‌العاده‌اي كه انتظار مي‌رود يك اثر نمايشي بتواند بر فرزندان‌مان داشته باشد، كمرنگ و در حداقل باشد.
دليل اصلي اين امر، همانا نواقص موجود در بخش ساخت و ارائه آثار نمايشي كودكان و نوجوانان است كه به نظر مي‌رسد با اينكه در دوره‌هايي، به توفيقات چشمگيري دست يافته بود، اكنون تا حدودي از آن دوران فاصله گرفته است. سينماي كودك و توليدات آن كه در دهه‌هاي گذشته، آثار پرطرفداري را به دنياي كودكان و نوجوانان ارائه مي‌دادند و حتي بزرگسالان را نيز با خود همراه مي‌كردند، امروز آن فروغ و درخشندگي را از دست داده‌اند و از برخي آثار ساخته شده در سالهاي اخير كه صرفنظر كنيم، يا در اين زمينه اساسا اثري ساخته نمي‌شود و يا اگر مي‌شود، با كم و كاستي‌هايي همراه است كه قدرت جذب مخاطبان
كودك و نوجوان را از آن مي‌گيرد.
اين در حالي است كه در دنياي امروز، ساخت فيلمها و انيميشنها به صنعتي پول‌ساز و بسيار پرطرفدار تبديل شده است كه مخاطبان و علاقه‌مندان آن هم صرفا كودكان و نوجوانان نيستند. با اين اوصاف، به نظر مي‌رسد براي رونق بخشيدن به حيطه سينماي كودك و تكرار موفقيتهايي كه در دهه‌هاي گذشته، در اين زمينه شاهدش بوديم، نياز به حمايتهاي بيشتر و رفع موانعي است كه موجب شده‌اند سينماي كودك از دوران طلايي خود فاصله گرفته و دچار رخوت و ركود شود.
zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون