جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 اساطير ايران و شاهنامه 

اساطير يا افسانه‌هاي ايران به مجموعه افسانه‌هاي ايرانيان اشاره ‌دارد. اين افسانه‌ها ريشه آريايي داشته و تا ميزان بسيار بالايي ميان اقوام ايراني و هندي مشترک است. افسانه‌هاي ايران از يک اصل و منشأ آريايي مشتق شده و تفاوت‌هاي محيطي ايران و هند و نيز فرهنگ متفاوت بوميان ايران و آرياييان ايراني مهاجرت کرده به هند تفاوت‌هايي ميان اساطير هندي و ايراني موجب شده‌است. آن‌چه از اساطير کهن ايراني امروزه باقي‌مانده بيش‌تر به اوستا بازمي‌گردد. در آغاز هزاره يکم پيش از ميلاد زرتشت اصلاحاتي را در عقايد و در پي آن اساطير ايراني پديدآورد. با اين وجود در قسمت‌هاي متاخر اوستا مانند يشت‌ها عقايد و باورهاي پيش از زردشت ايرانيان وارد دين شده که به عنوان منشأ و منبع شناخت اساطير ايراني به‌کار مي‌رود. اين اساطير مبتني بر دوبُن‌گرايي و مظاهر خوب و بد بوده و تاريخ روايي خاصي دارند که از تاريخ ثبت شده سرزمين ايران متفاوت است.
اساطير ايران به‌جز اساطير منعکس شده در اوستاي متاخر به‌صورت محدود در سنگ‌نبشته‌هاي فارسي باستان و متون غير ايراني به ويژه يوناني آمده‌است. هم‌چنين ايرانيان اساطير متفاوت اما هم‌ريشه ديگري با اساطير اوستايي داشته‌اند که شامل اساطير مانوي و زرواني و مهرپرستي مي‌شود.
تاريخ اساطيري ايران نيز از دوره اشکانيان و سپس ساسانيان ثبت و بعدها به فارسي و عربي ترجمه شد. شاهنامه فردوسي مهم‌ترين منبع شناخت تاريخ اساطيري ايران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون