جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 يک معرفي، يک خوانش
 شما هم کمک کنيد! 

عنوان کتاب: دايناسور حافظ محيط زيست
نويسنده: لوري براون
تصويرگر: مارک براون
برگردان: هايده کروبي
در کتاب «دايناسور حافظ محيط زيست» کودکان با روش‌هاي حفاظت از محيط‌زيست آشنا مي‌شوند. بچه دايناسورها به کودکان نشان مي‌دهند چگونه با کارهايي کوچک مي‌توانند مصرف برق و آب را کاهش دهند، زباله‌ها را بازيافت کنند و طبيعت را پاکيزه نگه‌دارند. آن‌ها در پايان کتاب موفق مي‌شوند «دايناسور بي‌خيال» را نيز به يک حافظ محيط‌زيست تبديل کنند.
«در اين کتاب، دايناسورها کارهاي زيادي را براي حفظ کره زمين و محيط زيست به شما ياد مي‌دهند. صرفه‌جويي يکي از اين کارهاست.در پشت کتاب مي‌خوانيم: «شما ياد مي‌گيريد که چه‌طور در مصرف آب، برق، کاغذ و پلاستيک صرفه‌جويي کنيد. هم‌چنين مي‌آموزيد که کارهاي کوچک شما کمک بزرگي به نجات کره زمين مي‌کند.»کتاب «دايناسور حافظ محيط‌زيست» مهم‌ترين مشکلات محيط‌زيست انساني را به کودکان نشان داده و راهکارهايي ساده براي رفع اين مشکلات به آن‌ها پيشنهاد مي‌دهد. تصويرگري کتاب جذاب و طنزآميز و تکميل‌کننده متن کتاب است. متن کتاب از دو بخش اطلاعاتي و گفت‌وگوهايي از زبان شخصيت‌هاي کتاب تشکيل شده است. تنوع متن به خوانش بهتر کتاب کمک مي‌کند. کتاب با اين شعار پايان مي‌يابد: «حفاظت از محيط‌زيست کار مهمي است؛ تک‌تک ما مي‌توانيم کمک کنيم.» «آيا شما هم از اين به بعد کمک مي‌کنيد؟»
گزيده اي از کتاب
يکي از راه‌هاي حفاظت
محيط زيست مصرف دوباره است. يعني چيزهايي را که قبلا استفاده کرده‌ايم دوباره مصرف کنيم. مثلا شما پاک‌کن را نمي‌توانيد دوباره مصرف کنيد، اما مي‌توانيد از جعبه، کيسه نايلون و ظرف‌هاي مختلف دوباره استفاده کنيد. با اين کار در مصرف کاغذ، پلاستيک و مواد ديگر صرفه‌جويي مي‌کنيد و با مصرف کمتر انرژي براي توليد اين مواد، محيط‌زيست سالم‌تر باقي مي‌ماند.
بچه دايناسورها مي‌گويند:
-قلم‌مو را بشوييد تا خشک نشود.
-در روان‌نويس و ماژيک را ببنديد تا خشک نشوند.
-من از اين پاکت شير دوباره استفاده مي‌کنم.
و دايناسور بي‌خيال مي‌گويد:
-وقتي شير را خوردي پاکتش را دور بينداز!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون