جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4202- تاریخ : 1397/03/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

بهمن نامورمطلق:
شاعر همواره با علامت سوال و تعجب مواجه است
به گزارش ايسنا بر اساس خبر رسيده، در شب دوم ساعد باقري، بيوک ملکي، اسماعيلي اميني، بهمن نامورمطلق، سيدعبدالرضا موسوي‌طبري و سهيل محمودي حضور داشتند.
سخنران قبل از افطار اين برنامه دکتر بهمن نامورمطلق بود که در سخنان خود با اشاره به اهميت پرسشگري، اين امر را آغازگر همه حرکت‌ها و باورها دانست و گفت: انسان موجودي پرسشگر است و بين پرسشگري و پيشرفت ارتباط مستقيم وجود دارد.
او همچنين با تاکيد بر اينکه بسياري از مشکلات در جوامع از نبود پرسشگري سرچشمه مي‌گيرند، ادامه داد: قرآن از پرسش به عنوان عنصر بلاغي، شناختي و تربيتي استفاده و مفاهيم عميق را با پرسش مطرح کرده است.نامور مطلق رسالت شاعران را در آشنايي‌زدايي و عادت نکردن دانست به اين معني که شاعر کسي است که همواره با علامت سوال و علامت تعجب مواجه است و با اشعار خود، مخاطب را از افتادن در دام عادت مي‌رهاند.
پس از اذان مغرب با صداي علي خطابي و ضيافت افطار، ساعد باقري با انتخاب بخش‌هايي از متون منظوم کهن ادب فارسي، به شرح داستان «ابوسعيد در حمام» از «مصيبت‌نامه» عطار نيشابوري پرداخت.در ادامه برنامه، عبدالرضا موسوي طبري از کتاب‌هاي منثور فارسي از جمله «کيمياي سعادت» و «تمهيدات عين القضات» بخش‌هايي را خواند و با بيان حکايت‌هايي در باب توکل از «رساله قشيريه» به اهميت واگذاري امور به خداوند و آداب آن اشاره کرد.
در بخش شعرخواني نيز سعيد فرماني و رسول پيره شعرهاي خود را خواندند. اجراي موسيقي با ني‌نوازي احسان ليواني و صداي حسام صحرايي، پايان‌بخش دومين ويژه‌برنامه «شهر آرامش» بود.

عارف وکيلي خبر داد:
رقابت دانش‌آموزان ترکيه و عراق در مسابقه کتابخواني "بخوانيم، بفهميم، بگوييم"
عارف وکيلي؛ مسئول کميته اجرايي مسابقه بزرگ کتابخواني «بخوانيم، بفهميم، بگوييم» در گفت‌و‌گو با ايبنا درباره داوري اين رويداد فرهنگي بيان کرد: مرحله نخست داوري نخستين دوره مسابقه «بخوانيم، بفهميم، بگوييم» آغاز شده و پيش‌بيني مي‌شود تا جريان داوري تا دو هفته ديگر به پايان برسد. آثار در اين مرحله غربال مي‌شود و بعد از شناسايي آثار قوي‌‌تر داوري در مرحله دوم ادامه پيدا مي‌کند. وي با اشاره به دامنه جغرافيايي شرکت‌کنندگان در اين مسابقه ادامه داد: از همه استان‌ها به دبير‌خانه اثر ارسال شده است حتي از شهر‌هاي دور‌افتاده کشور مانند شهر‌هاي سراوان سيستان و بلوچستان 30 اثر دريافت شده است. بيشترين آثار به کلاس پنجمي‌ها اختصاص دارد و با توجه به کيفيت آثار کلاس دومي‌ها رقابت سختي را مي‌توان پيش‌بيني کرد.
وکيلي از شرکت دانش‌آموزان کشور‌هاي عراق، ترکيه خبر داد و افزود: سه اثر از دانش‌آموزان منطقه کردستان عراق، آنکارا و بغداد دريافت شده است. وي همچنين درباره برگزاري آيين اختتاميه نخستين دوره مسابقه بزرگ کتابخواني «بخوانيم، بفهميم، بگوييم» افزود: زمان برگزاري آيين اختتاميه قطعي نشده اما با وجود اين دو تاريخ 14 تير‌ماه همزمان با روز قلم و مرداد‌ماه براي اهداي جايزه به برگزيدگان وجود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون