جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4201- تاریخ : 1397/03/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 زنگ ادبيات 

ملک‌الشعراي انگليس:
"اي کاش هري پاتر را من نوشته بودم"
به گزارش ايبنا به نقل از گاردين، کارول آن دافي شاعر اسکاتلندي و پروفسور شعر تطبيقي در دانشگاه منچستر است. او در سال 2009 لقب ملک‌الشعرايي انگليس را به دست آورد که به مدت ده سال ادامه دارد.
دافي برنده جوايز مختلفي چون پينتر، تي. اس. اليوت، کاستا، ديلان توماس، فوروارد، و جوايز متعدد ديگري است. از او درباره آثاري که مي‌خواند، دوست دارد، هديه مي‌دهد و ..... سؤال کرديم. خواندن پاسخ‌هاي تنها زني که توانست به مقام ملک‌الشعرايي بريتانيا برسد خالي از لطف نيست:
کتابي که در حال حاضر مي‌خوانم:
"شعر: ترانه، نشانه، و عروض» نوشته دان پترسون. با خواندن اين کتاب درمي‌يابيد بهره هوشي‌تان کمتر از آن چيزي است که مي‌پنداريد. جدول‌هاي زيادي در اين کتاب وجود دارد. البته در حال خواندن کتاب «موج: بخش اول» نوشته جي برنارد نيز هستم که برنده جايزه تد هيوز نيز شده است.
کتابي که زندگي‌ام را تغيير داد:
"آسان‌ترين راه براي ترک سيگار» نوشته آلن کار 30 سال پيش زندگي من را دچار تغيير کرد.
کتابي که اي کاش من نوشته بودم:
قطعاً مجموعه «هري پاتر» نوشته جي. کي. رولينگ.
کتابي که بر نوشته‌هاي من تأثير گذاشت:
وقتي 20 ساله بودم کتاب «احساس آزادي» نوشته جيمي بويل را خواندم و بسيار تحت تأثير قرار گرفتم. کتابي که نه تنها سبعيت نظام زندان‌هاي ما را فاش کرد بلکه به رستگاري هنر و ادبيات نيز اشاره کرد.
آخرين کتابي که موجب شد اشک بريزم:
"مرثيه‌ها" نوشته داگلاس دان. اولين باري که اين کتاب را خواندم گريه کردم و هنوز هم با خواندنش اشک از چشمانم جاري مي‌شود. کتاب زيبايي که پس از مرگ همسر نويسنده خلق شد و اشعار زيبايي داشت. «چيزي در جواب بگو» نوشته دنيس رايلي را نيز اخيراً خواندم و بسيار من را تحت تأثير قرار داد.
کتابي که نتوانستم تا پايان بخوانم:
"شب‌زنده‌داري فينگن‌ها" نوشته جيمز جويس. برايم خيلي سخت بود. بايد دوباره تلاش کنم تا بخوانمش.
کتابي که از نخواندنش شرمنده هستم:
"دن کيشوت" نوشته سروانتس. عميقاً شرمنده هستم که اين کتاب را نخوانده‌ام. سروانتس نويسنده بزرگي است و اغلب هم‌رده شکسپير قرار مي‌گيرد. او با شکسپير هم‌دوره بود و پيش از نمايشنامه‌نويس انگليسي از دنيا رفت. احتمالاً شکسپير آثار سروانتس را خوانده بود. من مايه شرم و خجالت هستم!
کتابي که به ديگران هديه مي‌دهم:
بستگي دارد به چه کسي هديه مي‌دهم. اغلب مجموعه شعر هديه مي‌دهم. اخيراً مجموعه شعري از آليس اوزوالد را به دخترم هديه دادم. معتقدم اوزوالد بهترين شاعر زنده بريتانيا است.
اولين کتابي که خوانده‌ام:
اولين کتابي که به تنهايي خواندم «آليس در سرزمين عجايب» نوشته لوئيس کارول بود. هنوز آن نسخه از کتاب را دارم. پدربزرگم در آگوست سال 1962 کتاب را به من هديه داد پس من شش ساله بودم. روي درختي نشستم، کتاب مي‌خواندم، و سيب
مي‌خوردم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي