جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 «اصکا» اصطلاح‌نامه کانون پرورش فکري منتشر شد 

«اصطلاح‌نامه اصکا» عنوان اثري از فاطمه زماني و مينا ذاکرشهرک و با نظارت وحيد طوفاني‌اصل است که با هدف ايجاد يک‌دستي در نمايه‌سازي‌ اسناد و سهولت در جست‌وجوي اطلاعات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تاليف شده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در بخشي از مقدمه اين اثر آمده است: «اثر حاضر به راستي محصولي است کاملاً متعلق به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مي‌توان ادعا کرد کمتر جايي در کشور بتواند با اين ميزان از صبر و حوصله آن هم در حوزه‌اي مثل ادبيات، فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان و در سال‌هايي به درازاي يک عمر چنين کاري را به سرانجام رساند. بنابراين نام «اصکا» بر روي آن گذاشته شد، ‌به سبک و سياق «اصفا» (اصطلاح‌نامه فرهنگي سه زبانه سازمان اسناد و کتاب‌خانه ‌ ملي جمهوري اسلامي ايران). اگرچه اين نام‌گذاري بيش‌تر به منظور قدرداني و سپاس از سال‌ها تلاش همکاران صديق و پرکار کانون انجام شد ولي بدون شک همه آن‌هايي که دستي بر ادبيات، فرهنگ، و هنر کانون و نوجوانان دارند مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند. »
پديدآورندگان اطلاعات شامل نويسندگان، تصويرگران، مترجمان، پژوهشگران، نمايشنامه‌نويسان، فيمسازان، کارگردانان و کليه افرادي که در رده‌هاي موضوعي مرتبط با کودک ونوجوان فعاليت دارند، اطلاع‌رسانان و کتابداران و استفاده کنندگان نهايي اطلاعات از جمله مخاطبان اصلي اين اصطلاح‌نامه هستند.
«اصکا» در ويرايش نخست نزديک به 17هزار واژه را در سه بخش الفبايي، رده‌اي و گردشي شامل مي‌شود.
بر همين اساس تاريخچه اصطلاح‌نامه، علائم و اختصارات اصطلاح‌نامه، واژه‌هاي تخصصي اصطلاح‌نامه، ‌مثال از بخش‌هاي الفبايي اصکا، بخش رده‌اي اصکا، بخش گردشي اصکا و... تنها بخشي از مطالب اين اثر است.
گفتني است در تدوين اين کتاب که در شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 50‌هزار تومان منتشر شده است نرگس قديمي نيز همکاري کرده است.
«اصطلاح‌نامه اصکا» 409 صفحه دارد و هم اکنون در فروشگاه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سراسر کشور قابل خريداري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون