جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 زنگ ادبيات 

قاسم کشکولي:
ادبيات ايران به استاندارد خودش نزديک مي‌شود

قاسم کشکولي با اشاره به اينکه وضعيت فرهنگ عمومي در ايران نگران کننده است از نزديک شدن ادبيات داستاني ايران به ويژه ادبيات جوانان به استاندارد مطلوب ابراز رضايت کرد.
قاسم کشکولي در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه فرهنگ عمومي در کشور ما در موقعيت خطرناکي قرار دارد، عنوان کرد: برخي سياستگذاري‌هاي فرهنگي در کشور به شکلي است که مي‌گويد فقط آنچه را که من مي‌گويم بايد اجرا شود و باقي را قبول ندارم و از اين رهگذر تلاش مي‌شود هر آنچه را که در انديشه و بينش فرهنگي و ايدئولوژي اين تفکر جاي نمي‌گيرد، انکار شود. حاصلش هم اين مي‌شود که جامعه خواست و نياز خود را در توليدات فرهنگي موجود پيدا نمي‌کند و به جايگزين‌هايي براي آن روي مي‌آورد که خطرناک است.
وي ادامه داد: برخي فکر مي‌کنند انسان بايد در خدمت انديشه باشد در حالي که تمامي انديشه‌ها در خدمت انسان هستند. انديشه امري مخلوق انسان است و اوست که با تنوع موجود در آن زيست و ساختار زندگي خود را شکل مي‌دهد. بر همين اساس نمي‌توان در حوزه مسائل فرهنگي تنها يک تفکر را برتابيد. اما متاسفم که در جامعه ما وضعيت به سمتي پيش رفته که چنين اتفاقي در حال رشد است.
اين نويسنده در ادامه با اشاره به کتابي از خود با عنوان «اين سگ مي‌خواهد رکسانا را گاز بگيرد» گفت: اين کتاب وقتي منتشر شد در مدت دو ماه تمامي نسخه‌هاي آن فروش رفت اما ديگر اجازه انتشار پيدا نکرد. همين مساله و امثال آن گره کار فرهنگي ما را نشان مي‌دهد. اثري که مخاطبان آن را دوست دارند و نيازهاي آنها را برآورده مي‌کند، اجازه انتشار پيدا نمي‌کند. چنين اتفاقي يعني رواج و پسند تنها يک تفکر.
اين نويسنده در ادامه با اشاره به اينکه جلوگيري از توليد ادبي با انديشه‌هاي مختلف چرخه اقتصادي فرهنگ را نيز در کشور مختل کرده و مي‌کند، اظهار کرد: وقتي آثار متنوعي منتشر شود به طبع بازار فروش آنها نيز گرم خواهد شد و چرخه اقتصادي فرهنگ و نشر هم مي‌چرخد اما حذف هر بخش از آن يک از چرخ‌دنده‌هاي اقتصادي فرهنگ را نيز از دور خارج و حرکت کلي آن را کند مي‌کند.
کشکولي در عين حال با ابراز اينکه به آينده ادبيات و نوشتن در ايران خوشبين است گفت: وقتي آثار نويسندگان جوان را مي‌خوانم متوجه مي‌شوم که ادبيات داستاني در حال نزديک شدن به استاندارد مطلوبي در ايران است و بايد همه به آن در اين راه کمک کنيم. به نظر من در حوزه رمان به طور ويژه، اتفاق‌هاي جالبي در حال شکل گرفتن است. گرايش جوانان به رمان نويسي يعني گرايش داشتن به انديشه و داشتن دغدغه‌هاي فلسفي که به نظرم خوب و پسنديده است. با وجود همه موانعي که پيش روي نوشتن در ايران هست اين اتفاق و اشتياق نشان دهنده يک نياز واقعي است و بايد ارج نهاده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون