جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 تازه‌هاي نشر 

در نشر نون؛
منصور عليمرادي «شب جاهلان» را خواندني کرد
رماني تازه از منصور عليمرادي با عنوان « شب جاهلان» روانه بازار کتاب شد.
به گزارش مهر، تازه‌ترين رمان منصور عليمرادي با عنوان « شب جاهلان» از سوي نشر نون روانه بازار کتاب شد.
«شب جاهلان» رماني عاشقانه است که بر بستري تاريخي وقايع اجتماعي دوره‌ي خاصي را نيز روايت مي‌کند. عليمرادي در اين رمان سعي کرده است تا دو عنصر رمزوارگي در روايت و نيز بهره‌مندي از گويش اقليمي را که از زمره ويژگي‌هاي نثر ادبي وي هستند بار ديگر براي روايت داستاني به کار ببندد و از اين رو در اين رمان با متني آکنده از واژه‌ها و ديالوگ‌هاي منطقه جنوب کرمان روبرو هستيم
در بخشي از اين رمان مي‌خوانيم:
صداي جوانانه‌ي موسا سِحر داشت، ساحرانه مي‌خواند و ذهن مردانِ کشت و کار را به دوردست‌هاي جواني مي‌برد، به عاشقي‌ها و اشتياق‌ها، کِشتي‌گرفتن‌هاي سر خرمن‌جاي، کانال‌بندي‌هاي دسته‌جمعي، روزگاري که دختران جوان به خوشه‌چيني مي‌آمدند و مردان عزب دل در گروي زني داشتند. موسا جواني را در دل‌هاي مردان کار و کشت شعله‌ور مي‌کرد، طراوت سال‌هاي پرباران را...حرارت جو درو، و بارانبارهاي بهاري که شتررود را به طغيان وا مي‌داشت. گاه رام کردن اسبان سرکش خان که دختران جوان را از کپرها به تماشا مي‌کشاند در ميدانگاهي ده. ميرزا مي‌نواخت و موسا مي‌خواند: بگو تا دلبر حورم بيايه / سفيد نازک بورم بيايه / دمي که مي‌برن تابوت ما را / بگو تا بر لب گورم بيايه.
پيرمردي از ته کنتوک ناليد: شير مادرت حلال موساجان!
منصور عليمرادي علاوه بر داستان‌نويسي و روزنامه ‌نگاري تجربيات زيادي نيز در حوزه فرهنگ مردم دارد که نمودي داستاني و عميق از آن در آثار داستاني‌اش قابل مشاهده است. از او آثار پژوهشي نيز مانند افسانه‌هاي مردمان حوزه هليل رود، فرهنگ بزرگ ضرب المثل ها، ليکوهاي رودبار جنوب، اشعار و ترانه هاي شفاهي مردم جنوب از او منتشر شده است که تاکنون جوايز بسياري از جمله اولين دوره جايزه ادبي استاد باستاني پاريزي را از آن خود کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون