جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

نمايشنامه‌ انگليسي «ضعيف‌تر» پاسخي به «قوي‌تر» استريندبرگ است
فرخنده فاضل از نگارش و انتشار نمايشنامه‌اش به زبان انگليسي با عنوان «ضعيف‌تر» در پاسخ به نمايشنامه «قوي‌تر» آگوست استريندبرگ خبر داد.
فرخنده فاضل نويسنده و ناشر در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: به تازگي نمايشنامه «The Weeker» را از نوشته‌هايم توسط انتشارات نعمتي پاژ با همکاري انتشارات آهنگ قلم به چاپ رسيده که در واقع جوابيه‌اي به نمايشنامه «The Stranger» نوشته آگوست استريندبرگ است.
وي افزود: اين نمايشنامه در دو پرده نوشته شده و موضوع اصلي‌اش هم زنان است. همان طور که اشاره کردم «The Weeker» يا «ضعيف‌تر» يک واکنش و پاسخ به نمايش «The Stranger» يا «قوي‌تر» استريندبرگ است که يک اثر 10 صفحه‌اي و تک‌پرده است.
اين نويسنده درباره چرايي نگارش اين نمايشنامه به زبان انگليسي گفت: با توجه به مطالعات و مدرکم در زمينه کارشناسي ارشد ادبيات انگليسي، استفاده از مديوم زبان انگليسي براي برقرار کردن ارتباط با اثر، برايم راحت‌تر بود. اگر مي‌خواستم اين نمايشنامه را به فارسي بنويسم، در واقع بايد جوابيه ترجمه‌اش را مي‌نوشتم. چون مترجم اثر، به طور خودآگاه يا ناخودآگاه سليقه‌اش را در ترجمه دخيل مي‌کند. بنابراين پس از خوانش اثر استريندبرگ، ارتباط مستقيم و بدون واسطه‌اي داشته و با همين ارتباط هم نسبت به آن واکنش نشان بدهم.
فاضل در ادامه گفت: در اين کار، جامعه هدف من بچه‌هاي ادبيات نمايشي نبودند بلکه دانشجويان و علاقه‌مندان به ادبيات انگليسي مد نظرم بودند. حتي ممکن است نمايشنامه‌اي که نوشته‌ام، کلوزت دراما باشد يعني قابليت اجرايي شدن نداشته باشد. من اين اثر را در 42 صفحه نوشتم که به تازگي با شمارگان هزار نسخه به چاپ رسيده است.
اين ناشر همچنين درباره کتاب هاي جديد انتشارات آهنگ قلم گفت: به تازگي «کتاب جامع کشتي» را در انتشارات آهنگ قلم به چاپ رسانده‌ايم که نويسندگانش اعظم ملانوروزي، امين رشيدلمير و آقاي حصارکوشکي هرسه دکتراي تربيت‌بدني دارند و در اين کتاب به تمرينات ورزش کشتي و تغذيه لازم براي اين ورزش پرداخته‌اند. اين کتاب يک اثر تخصصي درباره ورزش کشتي است.
علاوه بر مجموعه شعر «در آغوش بادها» سروده فرزانه هژبر، «تفکر ناب در مديريت دانش» هم ديگر کتاب تازه‌اي است که چاپ کرده‌ايم. اين کتاب نوشته سامان موحد افخمي بوده و راجع به امور اقتصادي مديريت و هتل‌داري است.


اعلام جزئيات اختتاميه سومين کنگره ملي «شعر عفاف و حجاب»
جزئيات آئين اختتاميه و معرفي برگزيدگان سومين کنگره ملي شعر عفاف و حجاب اعلام شد.
به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور، آئين اختتاميه سومين کنگره ملي شعر عفاف و حجاب، شنبه 5 خردادماه از ساعت 21 به ميزباني سالن اجتماعات بخش عفاف و حجاب در بيست و ششمين نمايشگاه قرآن کريم برگزار مي‌شود.
شعرخواني و معرفي برگزيدگان اين دوره از کنگره از مهمترين بخش‌هاي آئين اختتاميه سومين کنگره ملي شعر عفاف و حجاب است. همچنين در حاشيه اين مراسم از کتاب سومين کنگره رونمايي مي‌شود.
سومين کنگره «مستور» به منظور تبيين فرهنگ عفاف با زبان شعر برگزار شده است و وجه تمايز اين کنگره، توجه آن به اشعار با نگاه نو در زمينه عفاف اجتماعي است. اشعار در همه قالب‌هاي کلاسيک و نو، ترانه و سرود، شعر کوتاه و... پذيرفته شده و بخش ويژه نيز به شعر کودک و نوجوان اختصاص دارد.
از 12 تن از شاعران به عنوان برگزيده اين کنگره تجليل خواهد شد که به هرکدام يک سکه بهار آزادي تعلق خواهد گرفت.
اين کنگره به همت کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، موسسه فرهنگي هنري توسعه هنرهاي معاصر و آستان مقدس حضرت معصومه(س) برگزار شده و سيدحميدرضا برقعي نيز دبيري آن را برعهده دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون