جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 وقتي که جايي براي انعکاس ناکامي هاي تيم ملي نيست! 

در حالي که مسابقات ليگ جهاني کاراته در بلغارستان برگزار شد اما سايت فدراسيون کاراته در اقدامي غيرحرفه‌اي به پوشش ناکامي جوانان تيم ملي نپرداخت.
رقابت‌هاي ليگ جهاني کاراته بلغارستان با حضور 1850 کاراته کا از 71 کشور جهان در شهر "صوفيه" برگزار شد و نمايندگان کاراته ايران با کسب نشان برنز محمد کاظمي‌پور به کار خود در اين رقابت‌ها خاتمه  دادند.
کاظمي‌پور، کاراته‌کا قزويني که با هزينه شخصي در وزن 76- کيلوگرم مبارزه مي‌کرد، در دور اول "جاکوب ماتجکا" از جمهوري چک را 4 بر صفر شکست داد و سپس با حساب 2 بر يک از سد "آلين کنستانتين" از روماني گذشت. اودر دور سوم "تئودور رانچف" از بلغارستان را 2 بر يک از پيش برداشت و در گام‌ چهارم "کريستين ويليامز" از هلند را شکست داد.
نماينده وزن 76- کيلوگرم ايران در مبارزه پنجم با "ساچکوسکاي" از بلاروس پس از تساوي صفر بر صفر، با راي داوران برنده از تاتامي خارج شد.
کاظمي‌پور در نيمه نهايي نيز 3 بر صفر مغلوب "ماکسيم گايورنسکاي" از روسيه شد و در ديدار رده بندي هم "ساکي ياما" ژاپني را شکست داد و بر سکوي سوم ليگ جهاني بلغارستان ايستاد.
تيم‌هاي جوانان کشورمان نيز با ترکيب عليرضا حيدري، عليرضا فرجي، ابوالفضل ميرزايي، نويد محمدي و عرفان داودي در بخش پسران و ليلا برجعلي، فاطمه خنکدار، مبينا حيدري، نگين آلتوني در بخش دختران در اين رقابت‌ها حاضر شده بودند و مبينا حيدري در وزن 59- کيلوگرم دختران با حضور در جايگاه پنجم و عليرضا فرجي در وزن 61- کيلوگرم با حضور در جايگاه هفتم بهترين نتايج ممکن را کسب کردند.
نکته مهم در اين ميان، برخورد غيرحرفه‌اي سايت فدراسيون کاراته در انعکاس خبر شکست نمايندگان کشورمان در اين مسابقات بود و اين بار برخلاف هميشه و تمامي رويدادها هيچ خبري مربوط به نتايج نمايندگان کشورمان روي خروجي سايت فدراسيون قرار نگرفت.
سايت فدراسيون کاراته حتي خبر کسب مدال برنز توسط کاظمي‌پور را به دليل اينکه او با هزينه شخصي از قزوين در اين مسابقات حاضر شده بود نيز منعکس نکرد!
اين اتفاقات نيز در حالي بود که کانال فدراسيون در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي فيلتر شده مانند هميشه از ابتداي مسابقات به پوشش نتايج نمايندگان کشورمان پرداخت اما رفته رفته با تداوم سريال شکست‌هاي جوانان کاراته ترجيح داد ديگر خبري روي خروجي خود قرار ندهد.
همه اين اتفاقات در حالي است که پيش از شروع اين مسابقات، سايت فدراسيون کاراته از خبر تشکيل اردوهاي تيم‌هاي جوانان تا بازديد رئيس و دبير فدراسيون کاراته از اردوهاي تيم ملي را پوشش داد اما در پايان با توجه به نتايج ضعيف تيم جوانان صلاح را بر عدم پوشش اين ناکامي روي خروجي خود قرار داد.
ناکامي که با توجه به اتفاقات رخ داده در پايان مسابقات قهرماني جوانان آسيا که منجر به استعفاي مهران بهنام‌فر، مصاحبه‌هاي او عليه بازيکنان جوانان تيم ملي و حتي بازگشت او به تيم ملي، قابل پيش‌بيني بود و به نظر باعث از بين رفتن اعتماد بين کادرفني تيم ملي و بازيکنان جوانان تيم ملي شده است.
بهنام‌فر در سال‌هاي اخير موفق به کسب نتايج بسيار خوبي همراه با تيم‌هاي پايه در مسابقات آسيايي قزاقستان و جهاني اسپانيا شده بود و حتي در مسابقات ژاپن نيز در رده نوجوانان به مقام قهرماني و در رده جوانان با يک اتفاق از قرار گرفتن روي سکو بازماند. اما نکته بسيار مهم با وجود سال‌ها تجربه او در عرصه قهرماني و مربيگري، اظهارنظرهاي احساسي او است که بعد از پايان مسابقات قهرماني آسيا آغاز وهمچنان تداوم دارد.
اينکه مربي موفقي همچون بهنام‌فر که از لحاظ فني هيچ ترديدي در توانايي‌هاي او وجود ندارد با يک ناکامي بر عليه بازيکنان جوانان خود که تازه در ابتداي راه پروسه کسب سهميه المپيک جوانان قرار دارد، مصاحبه و تمامي تقصيرات را گردن آن بياندازد، باعث از بين رفتن اعتماد متقابل و ايجاد فشار رواني شود.
هميشه پيروزي و شکست اصل‌هاي جدا نشدني رقابت‌هاي ورزشي هستند،که در برخي اوقات مانند نتايج تيم جوانان در ژاپن مرز باريکي بين آنها وجود دارد.
اتفاقات صوفيه و ناکامي تيم‌هاي پسران و حتي دختران با وجود قهرماني در مسابقات قهرماني آسيا مي توانند علل متعددي از جمله خستگي بازيکنان و فاصله کوتاه برگزار اين مسابقات بعد از قهرماني آسيا داشته باشد اما اينکه بهنام‌فر باز هم بعد از نتايج جوانان در اين مسابقات براي توجيه ناکامي از حضور تيم دوم ايران صحبت کند، نشان از ناپختگي سرمربي تيم ملي در مسائل رواني دارد.
با شنيدن اين اظهارنظرها بايد از سرمربي تيم ملي سوال کرد آيا نفرات اول انتخابي تيم ملي حتي با وجود حضور و موفقيت در قهرماني آسيا و کسب سهميه المپيک جوانان از لحاظ شرايط سني امکان حضور در المپيک را داشتند که او چنين تصميمي را اتخاذ کرده است؟ در غير اين صورت ديگر نبايد مدام به استفاده از تيم دوم اشاره کرد و باز هم با روح و روان بازيکنان جوان تيم ملي بازي کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون