جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سرمقاله  

آموزش نسل آينده براي رونق گردشگري
حميدرضا عسگري
صنعت گردشگري و جذب توريسم امروز به پردرآمدترين عرصه فعاليت‌هاي تجاري براي كشورهاي مختلف مبدل شده است. اين درآمدزايي براي كشورها به قدري با اهميت است كه براي جذب مسافران و گردشگران به انواع و اقسام روش‌ها روي آورده‌اند.
اين رقابت به گونه‌اي است كه باعث شكل گيري گردشگري‌هايي متفاوت درجهان شده‌است. امروز ما گردشگران مختلفي را درجهان مي‌بينيم كه هريك به دنبال موضوعي براي سفر خود برنامه ريزي مي‌كنند. گردشگري اقتصادي، پزشكي و درماني، تاريخي، ورزشي و... انواع و اقسام زمينه ها را براي ايجاد فرصت به وجود آورده‌اند.
دراين عرصه كشورهايي موفق عمل كرده‌اند كه توانايي و پتانسيل‌هاي دروني خود را شناخته و آنها را برجسته نموده‌اند. شناخت توانايي و فراهم سازي استفاده گردشگران از آنها به عنوان گسترش صنعت گردشگري مورد توجه قرار دارد.
اين شناخت ابتدا بايد از سوي جامعه حاصل شود. به عبارتي بايد توانايي‌ها و پتانسيل‌هاي كشور در مناطق مختلف براي اهالي و عموم مشخص شود و به آنها آموزش داده شود كه چگونه مي‌توانند از اين پتانسيل‌ها براي ارتقاي وضعيت مالي خود و درآمدزايي كشور استفاده كنند.
مهمترين بخش اين آموزش‌ها بايد به نسلي اختصاص داده شود كه آينده سازان كشور هستند. مسلماً تقويت آموزه‌هاي گردشگري در نظام آموزشي كشور، موجب ارتقاي فهم و درك دانش‌آموزان از اهميت اين صنعت پردرآمد براي سازندگي و رفع مشكلاتي همچون بيكاري خواهد بود.
امروزه هزاران شغل از بابت رونق گردشگري در كشورهاي مختلف دنيا پديد آمده است و اين مقوله مي‌تواند براي بسياري از شهرها و مناطق روستايي ما به عنوان الگويي قلمداد شود كه از بابت آن موجب رونق گردشگري در شهر و منطقه سكونت خود شوند. اما پيش زمينه اين مسئله شناخت و آشنايي با داشته‌ها و نحوه جذب و برخورد با گردشگران مي‌باشد.
هرآنچه كه امروز به عنوان نياز براي جامعه شاهد آن هستيم، بايد از طريق آموزش مورد توجه قرار گيرد. لذا مسئله گردشگري نيز بايد ازسوي برنامه ريزان آموزشي كشور بيش از پيش مورد تاكيد واقع شود و اقدامات آموزشي لازم براي ارتقاي درك و شناخت مقوله گردشگري براي دانش‌آموزان فراهم گردد.
hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون