جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سوشيانت، منجي آخرالزماني 

سوشينت يا سوشيانت يا سوشيانس يا استوت ارت (سودرسان، دانا) به عنوان رهايي بخش است که در دين زرتشت يا مزديسنا، منجي نهائي زمين به‌شمار مي‌رود.
کلمه «سوشيانس» که از ريشه «سو» به معني سودمند است، در اوستا سِئوشيانت (Saoshyant) آمده و در پهلوي به اشکال گوناگوني چون: سوشيانت، سوشيانس، سوشانس، سوشيوس يا سيوشوس آمده‌است. واژه سوشيانت (سئوشينت) گاه به معناي «منجي» ترجمه شده است، اما اين منجي، نجات دهنده از گناه و خطا نيست. اين واژه به معني «کسي که خير مي‌رساند» يا «خير» است.
در کتب کهن زرتشتي آمده که با ظهور اين منجي زرتشتي، جهان پر از عدل و داد و نظم نويني برپا شود و ظلم و ستم از بين مي‌رود. پس از ظهور وي همه مردم متدين خواهند بود و دوستي و مهرباني را پيشه‎ي خود خواهند ساخت؛ و از آن‎جا که مردم، گوسفندکشي و گوشت‌خواري را به کنار مي‌گذارند نيروي آز کم مي‌گردد. برکت زياد مي‌شود و گرسنگي از بين خواهد رفت. به وسيله دعاي سوشيانت، «ديو آشموغ» که نمادي از شرک و گمراهي و دروغ است خواهد درگذشت و سوشيانت با کمک ياران خود به نبرد با اهريمن خواهد شتافت او پنج بار، يشت مي‌کند که در هر يَشت او، يک پنجم اهريمنان، نابود خواهند شد. سوشيانت راه زرتشت را پيش مي‌گيرد. در زمان او خوراک مردم، هفده سال از گياهان است و سي سال از آب تغذيه مي‌کنند و ده سال نيز خوراک مردم، مينوي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون