جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

 زنگ ادبيات 

"فيليپ پولمن" نويسنده سال بريتانيا شد
به گزارش ايسنا به نقل از بي‌بي‌سي، برندگان جايزه کتاب بريتانيا در حالي اعلام شدند که امسال «فيليپ پولمن» براي موفقيت قابل ملاحظه در امر نويسندگي رمان به عنوان نويسنده سال انتخاب شد.او همچنين جايزه بهترين کتاب صوتي سال را براي «زيباي وحشي» با روايت «مايکل شين» به خود اختصاص داد.
اما «حال النور اوليفنت کاملا خوب است» که در فهرست پرفروش‌ترين کتاب‌هاي اول سال 2017 ميلادي در جايگاه دوم قرار گرفته، علاوه بر کسب جايزه بهترين رمان اول جايزه کتاب بريتانيا با غلبه بر برندگان شش بخش ديگر اين رويداد ادبي به عنوان برنده بهترين کتاب سال نيز انتخاب شد. هيئت داوران در توصيف اين کتاب آن را اثري داراي نگارش درخشان و يک پکيج کامل معرفي کردند.
جايزه کتاب بريتانيا امسال با رقابت نويسندگان مطرحي چون «مت هيگ»، «لي چايلد»، «فيليپ پولمن»، «آلي اسميت»، «مگي اوفارل»، «جيمي اوليور»، «هلن دانمور» و «ديويد ويليامز» همراه بود.

پيروز مجتهدزاده :
کلمه کشور نخستين‌بار در شاهنامه بيان شده است
به گزارش ايبنا- پيروز مجتهدزاده، کارشناس مسائل و مطالعات سياسي گفت: جغرافياي سياسي علم و دانش کشورشناسي و يا مديريت کشوري است. وظيفه اين علم تشخيص اين مساله است که کشور از چه عناصري تشکيل مي‌شود و ارتباط اين عناصر با يکديگر چگونه است. کشور در مجموع از سه عنصر اصلي حکومت، ملت و سرزمين تشکيل مي‌شود.
وي افزود: ترتيب اين سه عنصر از نظر کارکرد به اين صورت است که نخست ملت، قرار مي‌گيرد چون ملت است که تصميم مي‌گيرد حکومت تشکيل دهد و حکومت از طريق دولتي که از طرف مردم انتخاب مي‌شود سرزمين را اداره مي‌کند. اين فلسفه چرخش کار کشور است. به همين دليل در دنياي سياسي امروز در کشورداري صحبت از دموکراسي مي‌شود که در ايران نام آن را مردم‌سالاري گذاشته‌اند. اما سالار به معني حکم‌کننده است و در دموکراسي صحبتي از سالاري مردم نمي‌‌شود.
اين ايرانشناس با بيان اين‌که در علوم سياسي اعتقاد براين است که کلمه کشور نخستين‌بار در اروپا و بعد از قرارداد وستفالي به‌وجود آمده است، اظهار کرد: بعد از جنگ‌هاي 30 ساله اروپاييان تصميم گرفتند با يکديگر صلح و دنيا را بين خود تقسيم کنند. در اين تقسيم‌بندي سرزمين‌ها با مرز مشخص حکومت‌ها تعيين شد. به همين دليل کارشناسان معتقدند کلمه کشور از اين زمان در فرهنگ لغات سياسي جاي گرفت.
مجتهدزاده در ادامه به پژوهش خود پيرامون بررسي مفهوم کشور در شاهنامه فردوسي پرداخت و در اين‌باره گفت: در بررسي شاهنامه فردوسي به اين نکته پي بردم که کلمه کشور نخستين‌بار در شاهنامه بيان شده است. يعني اين مفهوم نه از اروپا بلکه از ايران باستان شکل گرفته است. البته برخي معتقدند قديمي‌تر از تمدن ايران تمدن چين و مصر است. بله، اين تمدن‌ها قديمي‌تر از ايران هستند اما اين تمدن‌ها کشور نداشتند بلکه حکومتي با يک جادوگر قبيله و يک شمشيرزن داشتند.
مجتهدزاده در ادامه با بيان اين‌که سرزميني که مرز نداشته باشد کشور نيست، افزود: در ايران مرز در زمان ساسانيان ايجاد شد. در اين دوران زدوخوردهاي بسياري صورت گرفت و يک حکومت مرزباني ايجاد شد تا محافظ کشور باشد. مفهوم مرز به معني امروزي که حد و حدود مشخصي پيرامون کشور شکل گرفته باشد را نخستين‌بار فردوسي بيان مي‌کند. او در شاهنامه مي‌گويد مرز ايران در زمان بهرام گور ساساني درست شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون