جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

 تازه‌هاي نشر 

صمد بهرنگي براي کودکان ، از موش گرسنه مي‌گويد
داستان «موش گرسنه» نوشته صمد بهرنگي با تصويرگري نازيلا اصغرنژاد از سوي انتشارات گيوا منتشر شد.
به گزارش ايبنا «موش گرسنه» يکي از داستان‌هاي صمد بهرنگي است که با تصويرگري نازيلا اصغرنژاد از سوي انتشارات گيوا منتشر شده است. اين داستان پيش از اين در قالب مجموعه «قصه‌هاي صمد بهرنگي» به همراه داستان‌هايي مانند سرگذشت دومرول ديوانه‌سر، افسانه‌ محبت، کوراوغلو و کچل حمزه، کچل کفترباز، تلخون، بي‌نام، عادت، پوست نارنج، آدي و بودي، به‌دنبال فلک و گرگ و گوسفند منتشر شده بود.
بهرنگي در اين داستان به زباني ساده و کودکانه داستان موشي را براي کودکان گروه سني «ب و ج» بيان مي‌کند که بسيار گرسنه است و هرچه مي‌خورد سير نمي‌شود. او از خوردن سيب‌هاي درختي در باغ شروع مي‌کند تا به خوردن برگ‌ها و سپس انسان‌ها مي‌رسد اما سير نمي‌شود و همچنان به خوردن انسان‌ها ادامه مي‌دهد تا اينکه به پيرزني دانا مي‌رسد و پيرزن به او درسي مي‌دهد که هرگز فراموش نمي‌کند.
صمد بهرنگي دردوم تيرماه 1318 در محله چرنداب تبريز متولد شد. او معلم، منتقد اجتماعي، مترجم، داستان‌نويس، و محقق در زمينه فولکلور آذربايجاني بود. عمر موثر آثار و افکار صمد بسي فراتر از عمر کوتاه اوست. قصه‌هاي او، که بعضأ توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تبليغ مي‌شدند، نوعي قهرمانگرايي عاري از نفس‌پرستي را در ميان نسل جوان رواج داد. ازجمله آثار او مي‌توان به «ماهي سياه کوچولو»، «اولدوز و کلاغ‌ها»، «اولدوز و عروسک سخنگو»، «کچل کفتر باز»، «پسرک لبو فروش»، «سرگذشت دانه‌ برف»، «پيرزن و جوجه‌ طلايي‌اش»، «دو گربه روي ديوار»، «سرگذشت دومرول ديوانه سر»،‌ «افسانه‌ محبت»،‌«يک هلو و هزار هلو»، «24 ساعت در خواب و بيداري»، «کوراوغلو و کچل حمزه»، «تلخون»، «بي نام»، «عادت»، «پوست نارنج»، «قصه‌ آه»، «آدي و بودي» و «به دنبال فلک» اشاره کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون