جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

 دنياي شاعرانه «گراناز موسوي زاده » 

مهدي طوسي
گراناز موسوي زاده 1354 در تهران شاعر و فيلمساز معاصر ايراني است. او به جز سرودن شعر به نوشتن نقد کتاب، ويراستاري ادبي، ترجمه، فيلمنامه‌نويسي، کارگرداني سينما و بازيگري نيز پرداخته‌است.
وي دانش‌آموخته رشته سينما در مقطع دکتراست و کارگرداني اولين فيلم بلند داستاني اش بنام تهران من، حراج را که محصول مشترک ايران - استراليا، است در سال 2008 در تهران انجام داد. اين فيلم منتخب رسمي جشنواره‌هاي بين‌المللي فيلم تورنتو، روتردام، پوسان (2009)، موزه هنر مدرن نيويورک و برنده جايزه بهترين فيلم مستقل سال استراليا است.پدر گراناز، هاشم موسوي صدابردار با سابقه تلويزيون و سينما و مادرش پروين چگيني فراهاني کارشناس نودال تلويزيون بودند.پس از سپري کردن دوران دبستان در مدرسه رازي و پس گرفتن ديپلم دبيرستان هدف، بين سالهاي 1370 تا 1373 در کلاسهاي بازيگري تئاتر حميد سمندريان و مهين اسکوئي شرکت کرد. همزمان تحصيلات دانشگاهي خود را در رشته شيمي در دانشگاه الزهرا آغاز نمود که بعداً با مهاجرت به استراليا در سال 1376 آن را رها کرده در رشته سينما در دانشگاه فليندرز و سپس مدرسه فيلم، تلويزيون و راديوي استراليا به ادامه تحصيل پرداخت. پايان‌نامه دکتراي وي در دانشگاه سيدني " زيبايي‌شناسي سينماي شاعرانه " بوده و او مشغول به تدريس پاره‌وقت در دو دانشگاه در استراليا است.
گراناز از کودکي شعر مي‌سرود. در 12 سالگي برنده جايزه شعر دانش‌آموزي منطقه 3 تهران شد و در 17 سالگي نخستين آثارش را در مجله‌هاي آدينه، دنياي سخن و چاووش به چاپ رساند. سپس يکسال بعد نوشتن نقد کتاب و ويراستاري ادبي را در مجله دنياي سخن آغاز کرد.
از گراناز موسوي تا کنون سه مجموعه شعر در ايران به چاپ رسيده‌است. نخستين دفتر شعرش «خط خطي روي شب» در سال 76 توجه اهل قلم و جامعه ادبي ايران را به خود جلب کرد. همان سال، م. آزاد، شاعر و منتقد برجسته، در نقدي بر اين مجموعه در مجله آدينه از کشف استعدادي تازه در شعر معاصر خبر داد. در سال 1379 دومين دفتر شعرش، «پابرهنه تا صبح» (نشر سالي) را منتشر کرد که برنده نخستين دوره جايزه شعر اميد ايران، «کارنامه» شد و به چاپ چهارم رسيد. سومين کتابش «آوازهاي زن بي‌اجازه» (نشر سالي) در سال 1381 در تهران، و چهارمين کتابش نيز "Les rescapés de la patience" در پي بورسيه ادبي در فرانسه، به شکل مجموعه دوزبانه در سال 2005 در اين کشور به چاپ رسيد. آخرين اثر او «حافظه قرمز» نام دارد که درسال 1390 در استراليا منتشر شده‌است.شعرهاي او تا به حال به زبانهاي انگليسي، فرانسوي، اسپانيايي، پرتغالي، سوئدي، ايتاليايي، آلماني، ترکي و کردي در کتابها و منظومه‌هاي گوناگون به چاپ رسيده‌است. او همچنين از داوران جايزه ادبي والس بوده‌است. در سال 2002 پژوهشي با عنوان «دنياي نمادين گراناز موسوي و سبک نوشتاري آن در دانشگاه سوربن روي کارهاي وي منتشر گرديد. او در سمينارها و کنگره‌هاي مختلفي در فرانسه، بريتانيا، آمريکا، آلمان، استراليا، ايتاليا، سوئد، اسپانيا، لوگزامبورگ و کانادا شعرخواني و به دعوت دانشگاه استنفورد، دانشگاه کاليفرنيا و دانشگاه لندن سخنراني داشته‌است.گراناز در 17 سالگي در فيلم «به خاطر همه‌چيز» به کارگرداني رجب محمدين (1369) بازي کرد. در سال 1372 نيز در فيلم «جاده عشق» از همين کارگردان به ايفاي نقش پرداخت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون