جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

 ميراث فرهنگي 

برنامه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مناسبت روز جهاني موزه
سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران همزمان با روزه جهاني موزه و هفته ميراث فرهنگي، برنامه‌هاي ويژه‌اي از جمله برپايي پنج نمايشگاه را اجرا مي‌کند.
محمد دکامئي مدير هنرهاي تجسمي و امور موزه‌ها با اعلام خدمات‌رساني رايگان موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در روز جمعه 28 ارديبهشت به ‌مناسبت روز جهاني موزه گفت: موزه‌ها در دنيا جزء اصلي‌ترين مقاصد گردشگري هستند که بازديد از آنها به‌خصوص در کشورهايي که از پشتوانه فرهنگي غني برخوردارند، با استقبال فراواني همراه است. اين مراکز با توجه به نوع آثار در اختيار، موضوع فعاليت، سازمان مطبوع و ... به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند.
مدير هنرهاي تجسمي و امور موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت: سازمان فرهنگي هنري با دارا بودن تعداد قابل توجهي موزه، باغ موزه و خانه موزه جزء سازمان‌هاي اصلي متولي موزه‌داري در پايتخت و تنها نماينده رسمي ارائه خدمات موزه‌اي در شهرداري تهران است. بر همين اساس در راستاي شعار سال ايکوم جهاني و بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، مجموعه‌اي از اقدامات و برنامه‌ها را براي روز جهاني موزه‌ و تداوم اجرا در طول سال 97 پيش‌بيني کرده است.
دکامئي در ادامه با تشريح وضعيت محتوايي و شيوه مديريت اين مراکز بيان کرد: سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران داراي 16 موزه است که شامل: 2 باغ موزه، 4 موزه، 7 خانه موزه و 3 خانه موزه شهيد است که 5 مرکز به صورت تخصصي توسط مديريت هنرهاي تجسمي و امور موزه‌ها و مابقي توسط مديريت‌هاي مناطق نگهداري و مديريت مي‌شوند، که توجه مديران مناطق و اجراي برنامه‌هاي مرتبط در اين مراکز نقش مهمي در پويايي و فعال بودن موزه‌ها دارد.
همچنين تعدادي از موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري به دليل دارا بودن فضاي نگارخانه، کارکرد گالري- موزه دارند، که در اين مراکز علاوه بر فعاليت‌هاي موزه‌اي، نمايشگاه‌ دوره‌اي آثار هنري نيز برپا مي‌شود.وي گفت: از برنامه‌هاي مهم سال 97 در حوزه موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري استفاده حداکثري از ظرفيت فضاي مجازي براي معرفي آثار و برنامه‌هاي موزه‌ها و راه‌اندازي سامانه اختصاصي نگارخانه‌ها و موزه‌هاي سازمان است که طراحي آن آغاز و اميدواريم تا پايان فصل پاييز شاهد راه‌اندازي اين سامانه باشيم.
محمد دکامئي در ادامه ضمن اشاره به تعدادي از برنامه‌هايي که به مناسبت روز موزه و هفته ميراث فرهنگي در سازمان فرهنگي هنري انجام ‌مي‌شود، گفت: رايگان بودن بازديد موزه‌ها در روز جمعه 28 ارديبهشت ماه، نيم بها شدن بليت موزه‌ها در هفته ميراث فرهنگي (29 ارديبهشت تا 3 خرداد)، اجراي طرح «موزه در شب» در باغ موزه قصر و باغ موزه هنر ايراني، برگزاري نمايشگاه گروهي «رويكردها و گرايش‌ها در هنر معاصر ايران 2» در گالري پرديس ملت با همکاري ايکوم، برگزاري نمايشگاه «نگاهي به عکس‌هاي جهان نما: استريوسکوپ‌هاي قاجاري» در موزه عکسخانه شهر، برگزاري نمايشگاه «مروري بر آثار اردشير مجرد تاکستاني» در باغ موزه هنر ايراني، نمايشگاه «برگزيده آثار گنجينه» موزه هنرهاي ديني
امام علي (ع) و ... از برنامه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران است.
مدير هنرهاي تجسمي و امور موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در ادامه با تاکيد بر اهميت ارتباط و تعامل موثر موزه‌ها با شهروندان افزود: انتشار کتاب «موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران»، طراحي سايت موزه‌ها و نگارخانه‌هاي اين سازمان و طراحي خدمات QR براي آثار باغ موزه هنر ايراني و ساير موزه‌هاي سازمان نيز در حال انجام است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون