جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

 يادداشت 

چيزهايي هم هست که نمي دانيم
وزن ذره‎ها را دريابيم!
آذر فخري

ما مجموعه‎ي ذراتيم. انگار بارو و سازه‎اي که با تک‎تک آجرهايش، شده‎است اين بناي باشکوهي که هست؛ حالا در بستر تاريخ، يا در يکي از همين شهرهايي که در آن زندگي مي‎کنيم ... يا زندگي نمي‎کنيم. اين‎ها، اين سازه‎ها و برج و باروها، هستند؛ سرها براي ديدن‎شان بالا مي‎روند، کلاه‎ها از سر مي‎افتند و چشم‎ها خيره مي‎شوند.
ذراتي که ما را مي‌‎سازند، تک‌به‌تک، ارزشمندند. آن‌ها يکي‌يکي با وسواس انتخاب شده‌اند و هيچ ذره‌اي نيست که در جاي خودش نباشد. هر کدام درست در جايي قرار دارد که بايد. در جايي‌که با درآن‌جا بودن، احساس سعادت و رضايت مي‌کند و خرسندي.
وزن هر ذره، به‌همين خرسندي و رضايت بستگي دارد که اگر آن‌را از خود بِکَنيم و نخواهيمش، چيزي از سعادت و خوشي و سرورمان کم خواهد بود، که سهمي از ما، در غيبت آن ذره، ناديده گرفته شده و گم خواهد شد... و ما حق نداريم اين سهم از هستي سعادتمندانه را از وجود خود دريغ کنيم.
ما نه تنها مجموعه‌ي ذراتيم، بلکه تک‌تک آن‌هاييم. حتي اگر حواس ما به آن‌ها نباشد، حواس آن‌ها به ما هست؛ چون تک‌تک ذرات عالم به‌هم پيوسته‌اند و در اين پيوستگي، يگانگي ذات ما را تکرار مي‌کنند و حضور ما را تداوم مي‌بخشند.
ما ذراتيم؛ در مجموعه‌ها و در يکي‌يکي بودن‌شان. از اين‌جاست که مي‌خواهم بگويم، حتي اگر به‌عنوان يک مجموعه در اجتماع بزرگ انساني حضور داشته باشيم، نمي‌توانيم، نمي‌توانند و نمي‌شود که فرديت و يگانگي‌مان ناديده گرفته‌شود، که حذف‌شود، که حضور منحصر به‌فردمان، در کليت اين مجموعه هضم‌شود. ما در همين حضور جمعي، گاهي به غيبت‌ها و تنهايي‌هاي‌مان نيازمنديم؛ به بازگشت به ذرات‌مان. به تک بودن‌مان، به بازيابي و نگاه‌کردن به خودمان. به واکاوي‌مان. اين غيبت‌ها و بازگشت‌ها و تک‌افتادگي‌ها را لازم داريم تا يگانگي‌مان در جمعي که چون موجي ‌ما را با خود مي‌برد، گم نشود. ما به‌همان اندازه که در اين مجموعه به ديده‌شدن نيازمنديم، به چشم‌هاي خود براي ديدن خود نيز محتاجيم؛ هم به‌عنوان يک فرد و هم به‌عنوان يک ذره در تماميت هستي.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون