جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

 فلسفيدن هاي من  

اصل جهان شمولي و قاعده طلايي
اصل جهان‌شمول بودن يعني : «فقط در تطابق با قاعده‌اي عمل کن که در عينِ حال بتواني بخواهي که آن قاعده تبديل به اصلي جهان شمول شود.» کمابيش مي‌توان گفت که اين اصل از ما مي‌خواهد که قواعد کلي خود را، يعني قواعدي که راهبرِ اعمال ما هستند، بررسي کنيم و از خود بپرسيم که آيا مي‌خواهيم همه‌ي افراد هميشه در تطابق با آن‌ها عمل کنند يا نه. اگر يکي از قاعده‌هاي من به شکلي باشد که دلم نخواهد همه‌ي افراد هميشه در تطابق با آن عمل کنند، براساسِ اصل جهان شمول بودن، نبايد از آن قاعده پيروي کنم.
مثلاً فرض کنيد که من معمولاً به ديگران کمک نمي‌کنم، مگر اين‎که از اين کار سودي به من برساند. اما فرض کنيد که من مي‌خواهم، دست‌کم در موارد ويژه‌اي، ديگران به من کمک کنند، حتي اگر از اين کار سودي به آن‎ها نرسد. (به عبارت ديگر، هم‌چنين فرض کنيد که من در واقع انساني منطقي هستم!)، بنابراين قاعده‌ي کمک نکردنِ من به ديگران مگرآن‌که سودي براي من داشته باشد، قاعده‌اي‌ست که نمي‌تواند تبديل به اصلي جهان شمول شود. چراکه آشکارا نمي‌توانم از مردم بخواهم که اغلب به ديگران کمک نکنند، مگر آن‎که سودي براي‎شان داشته باشد و در عينِ حال از مردم بخواهم که به من کمک کنند وقتي اين کار هيچ سودي براي آن‌ها ندارد.
در اين‌صورت من خواهان دو چيزي هستم که به اکيدترين معناي ممکن، متقابلاً با يکديگر ناسازگارند. پس با توجه به اين‌که من بايد صرفاً براساسِ قواعدي دست به عمل بزنم که مي‌توانند تبديل به اصلي جهان شمول شوند، بايد اين قاعده‌‌ي کلي‌ را که به آن اشاره شد کنار بگذارم و دست‌کم حاضر باشم تا براي کمکِ به ديگران کمي ازخودگذشتگي کنم. بنابراين، اصلِ جهان شمول در واقع شبيه به قانون طلايي‌ست.
قانون طلايي عبارت است از اينکه اگر نمي‌خواهي ديگران هميشه براساسِ قاعده‌ي خاصي با تو رفتار کنند، پس خودت هم نبايد براساسِ آن قاعده رفتار کني.
به‌کاربستنِ اصلِ جهان شمول نيازمند شناختِ فردي و صداقت است تا بتوان مطمئن بود که فرد قاعده‌هاي خود را بيش از حد ساده يا به‌صورت ظاهري قابل‌پذيرش نمي‌کند. اين مسئله فقط درباره‌ي اجتناب از حفظ قواعدي نيست که فرد بايد آن‌ها را کنار بگذارد، بلکه درباره‌ي اجتناب از کنار گذاشتن قواعدي نيز هست که حقيقتاً خوب و مناسب‌اند، اما فرد آن‌ها را به درستي درک نکرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون