جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

 خوب است بدانيم  

نسبت طلايي يا عدد في
(Golden ratio) در رياضيات و هنر هنگامي رخ مي‌دهد که نسبت بخش بزرگ‌تر به بخش کوچک‌تر، برابر با نسبت کل به بخش بزرگ‌تر باشد.
في، نخستين حرف از نام «فيدياس»، پيکرتراش زبده‌ي يونان باستان است که به احتمال زياد اين نسبت عددي را ده‌ها سال پيش از اقليدس، در شيوه‌ي هنري‌اش لحاظ مي‌کرده‌است. بسياري از مراجع علمي، حرف يوناني \phi \phi يا عدد في را براي اين عدد انتخاب کرده‌اند. مقدار عددي عدد طلايي برابر به‌طور تقريبي برابر است با:
1.61803 39887
برخي نسبت طلايي را نسبت الهي نيز مي‌نامند. اين نام‌گذاري به اين دليل است که در طبيعت اطراف ما، در موجودات مختلف هم اين نسبت رعايت شده ‌است.
به عنوان مثال اگر در هر کندو زنبور عسل اگر تعداد زنبورهاي ماده را به تعداد زنبورهاي نر تقسيم کنيم، به نسبت طلايي مي‌رسيم. در بدن انسان، اگر فاصله‌ي سر او تا زمين را تقسيم بر فاصله‌ي شکم او تا زمين کنيم، به عدد 1.1618 مي‌رسيم. لئوناردو داوينچي اولين کسي بود که نسبت دقيق استخوان‌هاي انسان را اندازه‌گيري نمود و ثابت کرد که اين تناسبات با ضريب عدد طلايي هستند. مصريان، سال‌ها قبل از ميلاد از اين نسبت آگاه بوده‌اند و آن‌را در ساخت اهرام مصر رعايت کرده‌اند.
روانشناسان هم بر اين باورند زيباترين مستطيل به ديد انسان، مستطيلي است که نسبت طول به عرض آن برابر عدد طلايي باشد.
دليل اين امر آن است که اين نسبت در شبکيه‌ي چشم انسان رعايت شده و هر مستطيلي که اين نسبت را دارا باشد به چشم انسان زيبا مي‌آيد.
نسبت طلايي در ترسيم اشکال مختلف مي‌تواند کمک زيادي به ايجاد يک طرح زيبا کند. استفاده از اين نسبت مي‌تواند يکي از شرايط خلق زيبايي در طرح‌ها يا لوگوهاي مختلف باشد، اما به‌خاطر داشته باشيم که اين شرط هميشه تنها شرط نيست، زيرا هم اکنون نيز لوگوهاي زيادي وجود دارند که بدون استفاده از اين نسبت توانسته‌اند با خلق آثار زيبا و هنري، يک طرح دلنشين و چشم‌نواز خلق کنند.نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون