جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4170- تاریخ : 1397/02/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 در سه مرکز نجوم تهران برگزار شد:
 روايت آسمان در روز جهاني نجوم 

روز جهاني نجوم به همت سه مرکز تخصصي علم نجوم (مرکز علوم، رصدخانه زعفرانيه و مرکز نجوم دماوند) کانون استان تهران، روزهاي پنج شنبه و جمعه، ششم و هفتم ارديبهشت ماه 1397 با استقبال پرشور کودکان و نوجوانان و علاقه‌مندان به اين حوزه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران، سه مرکز تخصصي نجوم کانون استان تهران در اولين هفته از ارديبهشت‌ماه 1397، با برگزاري ويژه‌برنامه‌اي علمي-آموزشي به مناسبت روز و هفته جهاني نجوم ميزبان کودکان و نوجوانان و علاقه‌مندان به اين علم بودند.
رصدخانه زعفرانيه
اين رصدخانه که در کتاب‌خانه شماره 16 کانون استان در سال 1368 فعاليت خود را آغاز کرده‌، در منطقه زعفرانيه شهر تهران واقع‌شده و به‌عنوان نخستين مرکز آموزش علم ستاره‌شناسي آماتوري در ايران به شمار مي‌رود و تاکنون جمع کثيري از کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به نجوم آماتوري را در خود پرورش داده‌ است.
اين مجموعه علمي-فرهنگي، با بهره‌گيري از متخصصان اين حوزه که همگي از اعضاي باسابقه رصدخانه بوده و هم‌اکنون در مدارج بالاي علمي مشغول به تحصيل هستند، توانسته در هجده دوره پياپي، روز جهاني نجوم را به علاقه‌مندان معرفي کند.
مدرسان و اعضاي کودک و نوجوان اين مجموعه در روز جمعه 7 ارديبهشت‌ماه 97 با برپايي غرفه‌هاي متنوع نجومي در محوطه پارک زعفرانيه، همچون «آشنايي با منظومه شمسي، صورت‌هاي فلکي، گرانش، شناسنامه منظومه شمسي، معرفي تلسکوپ‌ها، تاريخ نجوم و... » شگفتي‌هاي آسمان را به‌رايگان به علاقه‌مندان اين علم ارائه دادند.
علاوه بر اين، بازديدکنندگان در اين روز با تلسکوپ‌هاي پيشرفته توانستند خورشيد و زبانه‌هاي آن را رصد کنند، اما به دليل تراکم ابر رصد ماه ميسر نشد.
بخش ديگري از اين برنامه، اجراي قصه‌گويي و نقالي بود که توسط دو عضو کودک و نوجوان در محوطه پارک، در مقابل کانون اجرا شد. اين اعضا با پرداختن به داستان‌هاي زندگي دانشمندان علم ستاره‌شناسي، تاريخ علم نجوم را به زبان قصه براي مخاطبان و علاقه‌مندان بيان کردند.
بخش ديگري از رويداد روز جهاني نجوم رصدخانه زعفرانيه کانون، در قالب نشست‌هاي علمي، با موضوعات« در جستجوي زمين‌هاي ديگر، زمين منحصر به فرد، ديدار ستارگان از پنجره هنر، چرا هر سنگي شهاب سنگ نيست، از گاليله تا‌هابل، سفرهاي نجومي و عکاسي از آسمان شب و سفر به اعماق آسمان» ويژه کودکان و نوجوانان به مخاطبان ادامه يافت.
اين نشست‌ها توسط دکتر پيمان نوروزي، آريا صبوري، سعيد نظريه، صدريه فطورچي، پيمان اکبرنيا، شهرزاد ميرسلطاني از اعضاي باسابقه و مدرسان اين مجموعه که داراي تحصيلات تخصصي در رشته‌هاي مرتبط با علم نجوم هستند در8 سانس به اجرا درآمد که با استقبال بسيار زيادي همراه شد.
اجراي ريتميک نمايش "منظومه شمسي" آخرين بخش از اين برنامه بود. اين نمايش توسط اعضاي کودک و زير نظر دکتر ساناز لطفياني عضو باسابقه و مدرس اين مجموعه در محوطه پارک اجرا شد.
در اين ويژه‌برنامه که تا ساعت 21 شب ادامه داشت، محمود سليماني مديرکل و جمعي از معاونان و کارشناسان کانون استان حضور داشتند. همچنين صديقه حسن‌زاده مديرکل آفرينش‌هاي فرهنگي کانون و برخي کارشناسان اين مجموعه از برنامه‌هاي تدارک ديده‌شده بازديد کردند.
امسال نيز مسئوليت اجراي اين برنامه بر عهده دکتر پيمان نوروزي، مدرس و پژوهشگر علم نجوم بود، که در کنار مربيان اين مرکز فريبا يزداني، زهرا عرفانيان، فروغ جمعي و مدرسان و اعضاي فعال کارگاه‌هاي نجوم، برنامه اي علمي همراه با شور و نشاط را به اجرا در آوردند.
مرکز علوم کانون استان تهران
مرکز علوم کانون تهران که در حوزه‌هاي زيست‌شناسي، هوافضا و نجوم فعاليت مي‌کند، روز جمعه 7 ارديبهشت97 مصادف با آخرين روز از هفته نجوم، با اجراي برنامه " زيست نجومي" ميزبان علاقه‌مندان بسياري از گروه‌هاي مختلف سني بود.
در اين ويژه‌برنامه که از ساعت 16 آغاز شد، مفاهيم علمي در حوزه نجوم و زيست‌شناسي توسط مربيان و اعضاي کودک و نوجوان در قالب غرفه‌هايي خلاق به علاقه‌مندان معرفي شد. اين غرفه‌ها شامل " اهله ماه، شناخت موجودات ميکروسکپي، آشنايي با منظومه شمسي، معرفي تلسکوپ‌ها و کارکردشان و... بود که در محوطه کتابخانه اين مرکز تا ساعت 21 شب برپا بودند.
همچنين دو گروه آزاد از موسسه " آواي باران" با برپايي غرفه سرگرمي‌هاي علمي-آموزشي و گروه "حمايت از حيوانات" با اجراي برنامه لمس حيوانات و معرفي حيوانات در حال انقراض، ميهمان اين مرکز علمي- فرهنگي بودند.
در کارگاه زيست‌شناسي، کودکان و نوجوانان ضمن آشنايي با عواملي که باعث انقراض حيوانات مي‌شود، لذت لمس حيوانات زنده مانند جغد، مار، سمندر، جوجه‌تيغي و... را تجربه کردند.
نمايش فيلم‌هاي انيميشن توليدات کانون با موضوعات علمي در سانس‌هاي مختلف و ايستگاه نقاشي براي خردسالان با موضوع آسمان از ديگر برنامه‌هاي اين روز بود.
در بخش ديگري از برنامه، مخاطبان زير چتر آسمان‌نما، شگفتي‌هاي آفرينش را از طريق دستگاه پلانتانيم ديدند و ضمن توضيحات مربيان اين بخش، به پرسش پيرامون چگونگي تولد ستارگان و شکل‌گيري صورت‌هاي فلکي و ديگر اجرام آسماني پرداختند.
گفتني است در اين ويژه‌برنامه‌ که باهدف معرفي روز و هفته نجوم، ترويج نجوم آماتوري و همچنين لذت آموختن علم زيست‌شناسي با شيوه‌هاي علمي و خلاق تدارک ديده‌شده بود، بازديدکنندگان با استفاده از تلسکوپ‌هاي پيشرفته به رصد خورشيد پرداختند، اما به دليل تراکم ابر، رصد ماه در شب صورت نپذيرفت.
لازم به ذکر است که محمود سليماني مديرکل و جمعي از معاونان و کارشناسان کانون استان و همچنين صديقه حسن‌زاده مديرکل آفرينش‌هاي فرهنگي کانون و برخي کارشناسان اين مجموعه از برنامه‌هاي تدارک ديده‌شده اين مرکز تخصصي بازديد کردند.
اجراي اين برنامه برعهده سودابه مزرعي، مهتاب خورشيدي، عطيه احمد زاده مربيان و همچنين اعضاي فعال اين مرکز بود.
مرکز نجوم دماوند
مرکز تخصصي نجوم دماوند کانون استان هرساله با همکاري اداره‌ آموزش‌وپرورش شهرستان دماوند و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني شهري مراسم بزرگداشت روز نجوم را با حضور اعضا و مشتاقان شگفتي‌هاي آسمان، برگزار مي‌کند. اين برنامه امسال روز پنج‌شنبه ششم ارديبهشت‌ماه سال 1397 با استقبال بي‌نظير کودکان و نوجوانان و ديگر علاقه‌مندان اين شهرستان برگزار شد.
در اين مراسم که عصر روز پنج‌شنبه 6 ارديبهشت‌ماه با حضور پرشور کودکان و نوجوانان و ديگر علاقه‌مندان برگزار شد، ابتدا فلسفه روز نجوم و کليات اين علم، توسط مربيان اين مجموعه معرفي شد.
سپس ميهمانان در دسته‌بندي‌هاي کوچک‌تر، زير چتر آسمان‌نما به ديدن منظومه شمسي، صورت‌هاي فلکي، سحابي‌ها و کهکشان‌ها پرداختند و با توضيحات احسان کريمي مسئول اين مجموعه اطلاعات مفيدي در اين رابطه به دست آوردند.
در بخش دوم اين ويژه‌برنامه، حاضران با تاريک شدن هوا به گنبد رصدخانه رفته و ضمن رصد ماه و سيارات، با برنامه‌هاي کاربردي راهنماي رصدي و انواع تلسکوپ‌ها و طرز کار آن‌ها آشنا شدند.
مسئوليت اجراي اين برنامه بر عهده دکتر احسان کريمي و معصومه آقايي مربي نجوم آماتوري و مينو اميري ديگر مدرس نجوم اين مجموعه بود و اعضاي فعال و ارشد اين مرکز مانند هميشه در کنار مربيانشان حضور داشته و به اجراي برنامه پرداختند.
گفتني است مرکز نجوم دماوند از سال 93 و با برگزاري برنامه‌هاي متنوع به ترويج علم نجوم آماتوري پرداخته و با برپايي کلاس‌هاي نجوم براي دانش‌آموزان مدارس شهرستان دماوند و ديگر کودکان و نوجوانان، در تلاش است تا توجه عموم افراد را به اين علم جلب نمايد.
روز جهاني نجوم همه‌ساله در سراسر جهان توسط منجمان آماتور و حرفه اي برگزار مي‌شود و هرسال يکي از روزهاي ‎15 آوريل‌ تا ‎15 مي‌که ماه در وضعيت تربيع است به عنوان روز جهاني نجوم انتخاب مي‌شود که در ايران اين روز در اوايل ارديبهشت ماه به دليل آن که ماه در ارتفاع مناسبي قابل رصد است و زمان بيشتري در آسمان قرار دارد برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون