جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4170- تاریخ : 1397/02/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 تازه‌هاي نشر 

ايشي‌ گورو با شام خانوادگي در نمايشگاه کتاب
مجموعه‌اي از داستان‌هاي از کازئو ايشي‌گورو، برنده نوبل ادبيات 2017 که پيش‌تر در مجموعه داستان‌هاي او نيامده بودند، در قالب يک کتاب در نمايشگاه کتاب تهران عرضه مي‌شود.
اين مجموعه داستان که با ترجمه اسدالله حقاني با عنوان «شام خانوادگي» به فارسي برگردانده شده، داستان‌هايي را دربر مي‌گيرد که پيش‌تر در مجموعه داستان‌هاي اين برنده نوبل ادبيات نبودند؛ داستاني‌هايي چون «يک غربت و گاهي غم»، «مسموميّت»، «در انتظار جي»، «تابستان پس از جنگ»، «شام خانوادگي»، «روستايي آن‌سوي تاريکي» و «اکتبر 1948».
گويا از اين ميان، تک داستان «شام خانوادگي» سال‌ها پيش با ترجمه جعفر مدرس صادقي، در مجموعه‌اي از داستان‌هاي کوتاه نويسندگان مختلف، به فارسي ترجمه شده است.
کازوئو ايشي‌گورو نويسنده انگليسي ژاپني‌تبار است که 8 نوامبر 1954 در ناگازاکي به دنيا آمد و در شش‌سالگي وطنش را ترک کرد. او هنگام بحث درباره ميراث ژاپني و تأثير آن بر تربيتش مي‌گويد: ‌«من کاملا مثل انگليسي‌ها نيستم، چون پدر و مادري ژاپني در خانه‌اي ژاپني‌زبان مرا بزرگ کرده‌اند.
پدر و مادرم فکر نمي‌کردند که قرار است مدتي به اين بلندي در اين کشور زندگي کنيم. آن‌ها احساس مسووليت مي‌کردند که ارتباط مرا با ارزش‌هاي ژاپني حفظ کنند. من پيشينه‌اي متمايز دارم. جور ديگري فکر مي‌کنم و ديدگاه‌هايم اندکي با بقيه فرق دارد.»
ايشي‌گورو اسمي ژاپني دارد. حروف اسمش در ژاپني به معناي سنگ و سياه هستند. دو رمان اول او در ژاپن اتفاق مي‌افتند با اين حال خود او در مصاحبه‌هاي متعدد تأکيد کرده که با ادبيات ژاپن آشنايي چنداني ندارد و آثارش شباهتي به ادبيات ژاپن
ندارند.
ايشي‌گورو در مصاحبه‌اي در سال 1990 مي‌گويد:‌ «اگر اسم مستعاري انتخاب مي‌کردم و کس ديگري پيدا مي‌کردم که از عکسش به جاي عکس خودم استفاده کنم، مطمئنم کسي به ذهنش نمي‌رسيد که بگويد اين آدم مرا ياد فلان نويسنده ژاپني مي‌اندازد.» هرچند بعضي نويسندگان ژاپني تأثيري دورادور بر کار او داشته‌اند، ايشي‌گورو خود تأثير سينماگران ژاپني مانند «ياسوجيرو ازو» و «ميکيو ناروسه» را بيش‌تر مي‌داند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون