جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4170- تاریخ : 1397/02/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خوب است بدانيم  

شواليه‌هاي ميز گرد؛ دلاوران برابر!
ميز گرد (Round Table) منتسب به شاه آرتور و بخشي از افسانه‌هاي مربوط به ماهيت بريتن است. شاه آرتور و شواليه‌هايش به دور اين ميز جمع مي‌شدند و از آن‌جايي که از نام و شکل آن پيداست، به دليل گرد بودن، هيچ گوشه و زاويه‌اي ندارد و اين بدان معنا است که هر کسي در هر جاي آن قرار بگيرد با ديگران مساوي است و موقعيت خاصي ندارد.
ميز، براي اولين بار توسط وس و در سال 1155 توصيف گرديد. نماد و استعاره‌ي ميز گرد براي سال‌ها گسترش يافت.
آرتور پندراگون پادشاه افسانه‌اي و دادگستر که در دوره‌ي ناشناخته‌اي از سده‌هاي مياني (سده‌ي ششم تا شانزدهم) بر بريتانيا فرمان‌روايي مي‌کرد.
او کسي بود که از بريتانياي سده‌ي ششم در برابر يورش ساکسون‌ها پادباني کرد؛ و پس از آن به نام نخستين پادشاه بريتانيا تاجگذاري کرد. آرتور پس از بر تخت نشستن شواليه‌هايي را که پس از آن به نام دلاوران ميزگرد شناخته شدند به دور خود گرد آورد و به کمک آن‌ها کوشيد آرامش و پناه را به کشور بازگرداند.
نام‌آوري او در ميان مردم به سبب اين تلاش است و ميراث آن، داستان‌هاي مردمي است که از دليري‌ها، پهلواني‌ها، و نيکي رفتار او به يادگار مانده‌است؛ آن‌گونه که گذشته‌نگاري، پهلوان‌سرايي و افسانه چنان با هم آميخته که بازشناختن آن‌ها از يکديگر به سختي شدني است.
شواليه، يک عنوان فرانسوي و در اصل به‌معناي اسب سوار و برگرفته از نام اسب (به فرانسوي: Cheval) است، معادل شواليه به انگليسي Knight و به معناي شهسوار، يکي از درجات تشريفاتي در قرون وسطي در اروپا بوده‌ است.
اين لقب اکنون به‌جز بريتانيا در اکثر جوامع اروپايي منسوخ محسوب مي‌شود و هيچ معناي رسمي يا اداري ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون