جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4162- تاریخ : 1397/01/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 كاغذ اخبار 

اجراي طرح تعالي "مديريت مدرسه"در مدارس
مديرکل آموزش متوسطه دوره اول وزارت آموزش و پرورش گفت: مديريت مدارس متوسطه کشور از اول مهر ماه امسال بر اساس طرح تعالي "مديريت مدرسه" اجرا مي شود.
به گزارش ايسنا، محبي افزود: "برنامه تعالي مديريت مدرسه" از برنامه‌هاي ملي اين وزارت است و در واقع نوعي ساختار مديريتي است که با هدف پيشرفت و بهسازي آموزش در مدارس تدوين شده است .محبي بيان کرد: اين طرح در سطح 20 هزار مدرسه در سراسر کشور اجرا شده است و از اول مهر همه مدارس متوسطه بر اين اساس مديريت خواهند شد.
وي گفت: در اجراي اين طرح ، ابتدا تمام فعاليت‌هاي مدارس به يک شاخص استاندارد تبديل مي‌شوند و سپس مدارس مکلف هستند براساس چارچوب از پيش تعريف شده، فعاليت‌هاي آموزشي خود را انجام دهند.محبي افزود: در مرحله نهايي نيز ارزيابي بيروني از فعاليت مدارس انجام مي‌شود.
وي همچنين حذف آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي و تيزهوشان دوره اول متوسطه را يادآور شد وگفت: طبق سند تحول بنيادين، اين آزمون‌ها غير علمي بود.مدير کل آموزش متوسطه دوره اول وزارت آموزش و پرورش افزود: برگزاري آزمون‌ها بر اساس استعدادهاي دانش آموزان، در پايان سال نهم تحصيلي منطقي و علمي‌تر است.

سخنگوي کميسيون عمران مجلس:
طرح تدريس به زبان مادري در مدارس کشور
سخنگوي کميسيون عمران مجلس از تدوين طرح تدريس به زبان مادري در مدارس کشور خبر داد و افزود: جمع‌آوري امضا در مجلس براي اين طرح با جديت دنبال مي‌شود و در حال افزايش است.
صديف بدري با اشاره به تهيه و ارائه طرح اجرايي شدن اصل پانزدهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، گفت: با تصويب و اجرايي شدن اين طرح شاهد تدريس به زبان مادري در مدارس کشور خواهيم بود.
نماينده مردم اردبيل، نمين، نير، سرعين در مجلس شوراي اسلامي افزود: اگرچه اصل پانزدهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران با صراحت تحصيل اقوام کشور به زبان مادري در کنار زبان فارسي در مدارس را آزاد عنوان مي‌کند اما متاسفانه برخي معذوريت‌ها، محدوديت‌ها و بعضا تنگ‌نظري‌ها همواره مانع اجراي آن بوده است.
وي که طرح اجرايي شدن اصل پانزدهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران را تهيه و تدوين کرده است، بيان کرد: جمع‌آوري امضا در مجلس براي اين طرح با جديت دنبال مي‌شود و در حال افزايش است؛ اميدوارم با تصويب و اجرايي شدن آن شاهد تدريس ادبيات زبان‌هاي مادري کشور در نقاط مختلف کشور باشيم.
سخنگوي کميسيون عمران مجلس اظهار کرد: در حال حاضر استفاده از زبان‌هاي محلي و قومي در مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي صورت مي‌گيرد اما اجراي کامل اصل 15 قانون اساسي گامي مهم و بنيادين در راستاي پاسخ به يکي از مهمترين مطالبات اقوام کشور است.
بدري ادامه داد: با اجراي اين مهم دارايي‌هاي متنوع هزاران ساله فرهنگي و زباني اين مرز و بوم حفظ، نگهداري و ارتقا مي‌يابد و با تثبيت موقعيت زبان‌هاي محلي و قومي کشور امکان اثرگذاري و راهبري فرهنگي در منطقه خاورميانه براي جمهوري اسلامي مهيا شده و به تبع آن کشور ما به کانون اشاعه فرهنگي منطقه تبديل خواهد شد.سخنگوي کميسيون عمران مجلس در پايان خاطرنشان کرد: حق آموزش به زبان مادري، قومي و محلي در بسياري از اسناد و معاهدات حقوق‌بشري مثل منشور زبان مادري، اعلاميه جهاني حقوق زباني، بندهاي 3 و 4 ماده 4 اعلاميه حقوق اشخاص متعلق به اقليت‌هاي قومي، ملي، زباني و مذهبي، ماده 30 کنوانسيون حقوق کودک، ماده 27 ميثاق بين‌المللي حقوق مدني و سياسي مورد تاکيد قرار گرفته است و مهمتر از همه آنها قانون اساسي مترقي نظام اسلامي بر آن تاکيد دارد.

چاقي؛ گريبانگير دانش‌آموزان کم خواب
نتايج تازه‌ترين مطالعات نشان مي‌دهد، بين کم خوابي و ابتلا به چاقي ارتباط مستقيم وجود دارد و دانش‌‌آموزان کم خواب 58 درصد بيشتر ممکن است دچار چاقي شوند.
نتايج تازه‌ترين مطالعات نشان مي‌دهد، بين کم خوابي و ابتلا به چاقي ارتباط مستقيم وجود دارد. بنابر همين مطالعات صورت گرفته، دانش‌آموزاني که کمتر از 8 ساعت مي‌خوابند، 58 درصد بيشتر ممکن است دچار چاقي شوند. کاهش مدت خواب در جامعه مدرن منجر به اختلالات خواب شده که تاثير منفي بر سلامت جسمي و رواني افراد مي‌گذارد.
اين پژوهش که 42 مطالعه قبلي در همين زمينه را مورد بررسي قرار داده است، نشان مي‌دهد، دانش‌آموزان شب زنده دار به ميزان قابل توجهي نسبت به دوستان خود دچار چاقي هستند.
همچنين نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که خواب ناکافي باعث افزايش بيماري‌هاي متابوليکي نظير ديابت مي‌شود. محققان معتقدند که کم خوابيدن با افزايش کالري‌هاي مصرفي در طول روز ارتباط دارد و افرادي که ساعات کمتري مي‌خوابند در مقايسه با افرادي که خواب کافي دارند، ميل بيشتري به خوردن غذا دارند و خطر ابتلا به چاقي در آنان بيشتر ديده مي‌شود.
علاوه بر اين، پزشکان در يک مطالعه جديد تاکيد کردند که کم خوابي و محروميت از خواب کافي شبانه، خطر رشد سلول‌هاي سرطاني را افزايش مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون