جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 عضو هيات علمي دانشگاه هرمزگان:
 مطالعه ،زمينه‌ساز رشد ادبي کودکان و نوجوانان است 

عضو هيات علمي دانشگاه هرمزگان با حضور در جمع اعضاي ادبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بندرعباس، مطالعه در حوزه ادبيات کلاسيک را زمينه‌ساز رشد ادبي دانست. عاطفه جمالي با بين اين مطلب در اولين نشست انجمن ادبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان هرمزگان به بيان شاخص‌هاي ادبيات کودک و نوجوان پرداخت و گفت: شايد اين پرسش در ذهن تمام کساني که داستان مي‌نويسند پيش آيد که چرا بايد ادبيات کلاسيک را مطالعه کنند؟
وي افزود: خواندن کتاب‌هاي کلاسيک به غني شدن دايره واژگاني بسيار کمک مي‌کند چرا که اين آثار توانسته‌اند از آزمون زمان خود سربلند بيرون آيند و جاودانه شوند.
اين مدرس دانشگاه يادآور شد: تمام ادبيات دنيا پيشينه شفاهي دارد و اگر اثري باقي ماند يعني ريشه دارد و نويسنده آن توانسته است فرهنگ پيش از خود را تشخيص دهد، بنابراين با توجه به مشترکاتي که بين مسايل امروزي و قبل وجود دارد خوانش اين آثار به نويسنده کمک مي‌کند تا با داستان‌ها همذات پنداري کند. جمالي نوشته‌هاي کلاسيک را بخشي از هويت، فرهنگ و تاريخ يک جامعه دانست و اظهار داشت:آموزه‌هاي اين کتاب‌ها تاريخ‌مصرف ندارد و ازآنجا که اغلب به مسايل اساسي انساني پرداخته‌ براي تمام دوره‌ها و جوامع قابل بهره‌گيري است. وي ادامه داد: در اين نوشته‌ها، شخصيت‌ها، احساس‌ها، تجربه‌ها، ارزش‌ها و ديدگاه‌هاي بيان‌ شده را مي‌توان در جامعه امروزي پيدا کرد و اگر دغدغه‌مند باشيم پرسش‌هاي مهمي براي‌مان پيش مي‌آيد که با پاسخ به آن‌ها بسياري از گره‌هاي ذهني‌مان باز خواهد شد.
اين مدرس دانشگاه همچنين خاطرنشان کرد: زماني که متون کلاسيک را مي‌خوانيم دگرگوني جوامع، انسان‌ها، اجتماع و نوع زندگي بشر از گذشته تاکنون را درک مي‌کنيم و مي‌توانيم مهارت اجتماعي خود را بهبود بخشيم. جمالي گفت: خواندن کتاب‌هاي کلاسيک براي تمامي کساني‌که سوداي نويسندگي دارند بسيار الهام بخش است و حتي مي‌تواند پايه و اساس نوشته‌هاي آن‌ها قرار گيرد، چرا که اين متون تثبيت شده‌اند و به راحتي مي‌توان از لحاظ قواعد نوشتن وحتي واژه‌هاي به کار گرفته به آن‌ها استناد کرد. وي همچنين در زمينه ادبيات تخيلي گفت: با مطالعه اين کتاب‌ها مي‌توانيد با ويژگي‌هاي داستان‌هاي تخيلي و دنياي رمزآلود نويسنده‌ها آشنا شويد. جمالي در ادامه اين نشست تعدادي از کتاب‌هاي کلاسيک جهاني از جمله «آدمک چوبي اثر کارلو کوکودي»، «زنان کوچک» اثر لوييزا مي‌الکات، «آليس درسرزمين عجايب» اثر چارلز لاتويج دادسون، «غول بزرگ مهربان»، «چارلي و کارخانه شکلات‌سازي»، «آقاي روباه شگفت‌انگيز» آثار رولد دال و «باغ مخفي» اثر فرانسيس‌هاجسن برنت و... را به اعضاي انجمن معرفي کرد. عاطفه جمالي، داراي دکتراي زبان و ادبيات فارسي و عضو هيات علمي دانشگاه هرمزگان است که در اولين جلسه انجمن ادبي اعضاي نوجوان کانون در مجمتع فرهنگي هنري آفرينش بندرعباس حضور يافت. انجمن ادبي اعضاي کانون هر ماه با حضور اعضاي ادبي مراکز پنج‌گانه بندرعباس در محل مجتمع فرهنگي هنري آفرينش واقع در خيابان آيت‌ا... غفاري برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون