جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 «آ مثل آهو» و «ف مثل فيل» معرفي شد؛
 دو کتاب کانون در فهرست اوليه آثار مناسب کودکان با نيازهاي ويژه 

دو کتاب کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان براي انتشار در فهرست 2019 کودکان داراي نيازهاي ويژه به دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان (IBBY) معرفي شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، شوراي کتاب کودک پس از بررسي و داوري آثار، «آ مثل آهو» و «ف مثل فيل» اثر علي خدايي از مجموعه کتاب‌هاي «مرغک» کانون را در بخش کتاب‌هاي چاپي براي داوري پاياني به دفتر IBBY ارسال کرد.
بر همين اساس، «کلاغ سياه به سفر مي‌رود!» نوشته بابک صابري و تصويرگري شبنم چايچيان نيز از انتشارات فاطمي ديگر کتابي است که به همين بخش راه يافته است.
در همين حال در بخش کتاب‌هاي حسي لمسي نيز کتاب گياهان با طراحي موضوعي و تصويري سمانه نادري و اجراي مريم اسماعيل‌زاده بزازي به اين فهرست راه يافت.
دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان IBBY به منظور ايجاد فرصت براي کودکان با نيازهاي ويژه براي لذت بردن از کتاب‌ها، تشويق ناشران، توسعه محصولات و اطلاع‌رساني آثار مناسب براي آنان، عنوان‌هاي شايسته را هر دو سال يک‌بار در فهرستي منتشر و براي تمامي شعب خود ارسال مي‌کند.
انتخاب آثار در سه گروهِ محصولاتي که با شکل‌هاي خاص همچون بريل، زبان اشاره، کتاب‌هاي حسي و لمسي، کتاب‌هاي آسان‌خوان، به خصوص براي کودکان و نوجواناني که داراي ناتواني‌هاي زباني يا ذهني بوده يا در حال آموزش‌گيري هستند، کتاب‌هاي تصويري که با استفاده از طراحي، موضوعي، تصويرگري و متن‌ها پاسخ‌گو به نيازهاي اين گروه باشد و کتاب‌هاي تصويري و رمان‌هايي که براي کودکان توليد شده و داراي شخصيت کودک و نوجوان با نيازهاي ويژه است، صورت مي‌گيرد.
بر اساس اين خبر، در اين فهرست هر ساله 50 عنوان کتاب از ناشران سراسر دنيا انتخاب مي‌شود. در فهرست سال 2017 از ايران کتاب «مرغ سرخ پا کوتاه» از انتشارات موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان وارد شده بود. همچنين در سال 2015 نيز کتاب «تو لک لکي يا دارکوب» با تصويرگري علي خدايي از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان راه يافته بود.
اين طرح براي اولين بار در سال 1981 با هدف تشويق چاپ کتاب‌هاي مناسب براي کودکان و نوجوانان داراي ناتواني‌هاي جسمي و روحي آغاز به کار کرد.
تاکنون مجموعه 4هزار عنواني به بيش از 40 زبان زنده دنيا از اين نوع کتاب‌ها گردآوري شده است که در شعبه کتابخانه مرکزي نيويورک که زير مجموعه کتابخانه عمومي تورنتو کانادا است، نگهداري مي‌شود که علاقه‌مندان براي مطالعه در محيط کتاب‌خانه و يا استفاده‌هاي تحقيقاتي از اين کتاب‌ها مي‌توانند بهره‌مند شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون