جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

گفتگو با مهدي ماحوزي؛
بوستان سعدي دايره‌المعارف ادب و تربيت فارسي است
ايبنا: به نظر شما مهم‌ترين ويژگي سعدي به عنوان يک شاعر چيست؟
در مورد بزرگداشت سعدي بايد عرض کنم که اين گوينده بزرگ ادب فارسي در انواع شعر پارسي و همچنين نوعي از نثر فارسي پيشتاز است. يعني مي‌توان گفت که زبان فاخر فارسي به امثال سعدي، فردوسي، حافظ، مولانا و صدها گوينده ديگر سرافراز است. يعني اين کاخ ادب فارسي که بنا شده است، به گويندگان و شخصيت‌هاي برجسته‌اي که تمام اهتمام خود را مصروف بزرگداشت زبان فارسي کرده‌اند، اختصاص دارد. بنابراين همان‌طور که همه ملت ايران مي‌دانند، بايد گفت زبان فارسي يعني زبان سعدي و فردوسي که در انواع شعر، غزل، قصيده، قطعه، مثنوي، رباعي و ... استاد مسلم‌اند. سعدي از نظر بناي تربيتي هم در مملکت ما چه در عرصه مديريت، چه در عرصه فرهنگ و چه در عرصه نکته‌سنجي‌هاي ادب غنايي استاد مسلم است.
خيلي‌ها معتقدند سعدي از لحاظ مطرح کردن حکايات و داستان‌ها مطرح و برجسته است، ولي عده‌اي هم بر اين عقيده‌اند که غزليات سعدي بيشتر برجسته است. به نظر شما کدام دسته از سروده‌هاي سعدي موجب شناخته‌شدن و برجسته‌شدن او شده است؟
همان‌طور که گفتم، سعدي هم در نثر و هم در نثر فارسي استاد است. گلستان سعدي که نثر مسجع و يک نوع نثر فني ساده و مرسل است، هشت باب دارد که در اين هشت باب فصولي درباره سيرت پادشاهان، اخلاق درويشان، فضيلت قناعت، عشق و جواني، ضعف پيري، آداب تربيت و صحبت و تاثير تربيت آورده شده است و در آن سعدي از طريق داستان‌هاي کوتاه توانسته است آن فصول هشت‌گانه را به زيباترين شکل بياورد که قابل تقليد هم نيست. حتي بهارستان جامي و پريشان قآاني هم که به تقليد از گلستان نوشته شده، موفق نبوده است. در مورد غزل‌ها هم بايد گفت که «استاد غزل سعدي است، نزد همه کس». سعدي در غزل‌هاي خود، عشق‌بازي را به کمال رسانده است.
چرا به زبان سعدي سهل و ممتنع مي‌گويند؟ به عبارت ديگر چه ويژگي‌هايي باعث شده که زبان سعدي سهل و ممتنع شود؟ آيا بعد از سعدي هم شاعري داشته‌ايم که بتوان اين ويژگي را بر او اطلاق کرد؟
سهل و ممتنع يعني شما مي‌خوانيد: «منّت خداي را عز و جل که طاعتش موجب قربتست و به شکر اندرش مزيد نعمت...» اين زبان هم با آيات قرآن، هم با شعر فارسي و هم با جمله‌هاي فاخر ادب فارسي همراه است همه مي‌دانند اگر کسي فکر کند که چون آسان و قابل فهم است، بنابراين من هم مي‌توانم از آن تقليد کنم، اشتباه کرده است. يعني در عين اينکه آسان است، تقليد از آن مشکل و ممتنع است، به عبارت ديگر انسان فکر مي‌کند، مي‌شود از شعر سعدي تقليد کرد، ليکن وقتي به مرحله عمل مي‌شود، امکان پذير نيست.

واگذاري حمايت از انجمن‌هاي ادبي به بنياد شعر و ادبيات داستاني
با ابلاغ‌ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، مسئوليت شناسايي، سامان‌دهي و متشکل‌سازي انجمن‌هاي ‌ادبي سراسر کشور به بنياد شعر و ادبيات داستاني واگذار شد.به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان، در اين ابلاغيه که به همراه «آيين‌نامه امور انجمن‌هاي ادبي» به مديران ادارات‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامي ارسال شده است، به معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد و بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان ماموريت داده شده با رويکرد مشارکت‌هاي بخش‌هاي غيردولتي در توسعه ادبيات خلاقه، انجمن‌هاي ادبي سراسر کشور شناسايي، ثبت و ساماندهي شوند.
در ادامه، اظهار اميدواري شده که اين اتفاق، راهگشاي مشارکت و فعاليت هرچه بهتر انجمن‌هاي ادبي در بالندگي فرهنگ و ادبيات کشور شود. از ادارات کل ارشاد استان‌ها نيز خواسته شده تا براي شناسايي انجمن‌هاي ادبي با بنياد همکاري کنند.
بر اساس اين خبر، انجمن‌هاي ادبي در صورت دارابودن شرايط آيين‌نامه، در «سامانه جامع امور انجمن‎هاي ادبي» ثبت‌نام کرده و شناسه دريافت مي‌کنند.اين گزارش مي‌افزايد پس از برگزاري «نخستين مجمع انجمن‌هاي ادبي» و انتخاب دبير، «خانه انجمن‌هاي ادبي ايرانيان» آغاز به کار خواهد کرد. علاقه‌مندان و انجمن‌هاي فعال ادبي سراسر کشور مي‌توانند براي اطلاع از شرايط، مطالعه آيين‌نامه و نام‌نويسي انجمن‌ ادبي، به سامانه اينترنتي hlclubs.ir مراجعه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون