جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 برخي از مهمترين جايزه هاي ادبي جهان 

جايزه لاک‌پشت پرنده
فراديد: اين جايزه هر سال توسط جمعي از نويسندگان کودک و نوجوان ايران معرفي مي‌شود که حاوي عناوين بهترين کتاب‌هاي منتشر‌شده در کشورمان است و مرجع خوبي است براي کساني که علاقه‌مند خريد کتاب خوب و مناسب براي کودکان هستند. در اين ليست کتاب‌ها بر مبناي امتياز لاک‌پشت دريافت مي‌کنند. کتاب‌ها بر مبناي گروه سني و گروه موضوعي و همچنين، برحسب رأي داورها با امتياز 6 لاک‌پشت (کتاب‌هاي بسيار عالي)، 5 لاک‌پشت (کتاب‌هاي عالي)، 4 لاک‌پشت (کتاب‌هاي خيلي خوب) و 3 لاک‌پشت (کتاب‌هاي خوب) معرفي مي‌شوند.
جايزه ادبي فمينا
جايزه مهم ادبي فرانسه جايزه ادبي فمينا است که در‌سال 1904 از سوي 22 نويسنده مجله زندگي زيبا که بعد فمينا نام گرفت، بنيان نهاده شد. داوران اين جايزه زن هستند، اما لزوما برگزيدگان آن از زنان نيستند. آنتوان دوسنت اگزوپري سرشناس‌ترين نويسنده برنده‌ اين جايزه است که در‌ سال 1930 براي پرواز شبانه موفق به دريافت آن شد.
جايزه آستريد ليندگرن
جايزه آستريد ليندگرن که يکي از معتبر‌ترين جايزه‌هاي ادبي در حوزه کتاب کودک است، پس از مرگ آستريد ليندگرن - نويسنده سوئدي کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان - به بهترين برنامه يا برترين افراد در حوزه ادبيات کودک و نوجوان اهدا مي‌شود. اين جايزه يکي از گران‌ترين جايزه‌هاي ادبيات کودک محسوب مي‌شود و 5000 کرون سوئد به برگزيده خود اعطا مي‌کند. در ايران شوراي کتاب کودک، موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سه نهادي هستند که مي‌توانند نامزدهاي خود را براي دريافت اين جايزه اعلام کنند.
جايزه ادبي اورنج
جايزه ادبي اورنج که درواقع جايزه ادبيات داستاني زنان است، يکي از جايزه‌هاي مطرح انگليسي است که به نويسندگاني از هر مليت اعطا مي‌شود که رمان‌شان را به انگليسي نوشته و آن را در انگليس منتشر کرده باشند. کمپاني اورنج برگزارکننده اين جايزه 30هزار پوندي است.
جايزه ادبي ‌هانس کريستين اندرسن
جايزه ادبي ‌هانس کريستين اندرسن تقريبا مهمترين جايزه ادبي در حوزه ادبيات کودک و نوجوان است که گاه نوبل کوچک خوانده مي‌شود. اين جايزه که هر دو ‌سال يک بار از سوي دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان در دو بخش به نويسندگان و تصويرگران اهدا مي‌شود، به نام‌ هانس کريستين اندرسن، نويسنده افسانه‌هاي کودکانه دانمارکي، نامگذاري شده است و برگزيدگان آن جايزه خود را از دست ملکه دانمارک دريافت مي‌کنند.
انتخاب نويسندگان و تصويرگران ممتاز برنده جايزه آندرسن تا‌ سال 2002 به عهده هيأتي از داوران بين‌المللي بود که همگي در زمينه ادبيات کودکان و نوجوانان (تأليف و تصوير) صاحب‌نظر بودند، از‌ سال 2002 هيأت داوران به دو بخش مجزا تقسيم شد: بخشي مسئول داوري تصوير و بخشي در کار داوري تأليف مشغول شدند.
از ايران تاکنون چهار دوره توران ميرهادي، يک دوره ثريا قزل اياغ، دو دوره زهره قاييني و دو دوره نيز منصوره راعي اين جايزه را داوري کرده‌اند. از تصويرگران ايراني فرشيد مثقالي برنده اين جايزه شده و هوشنگ مرادي کرماني مورد تشويق‎ هيأت داوران اين جايزه قرار گرفته است.
جايزه ادگار آلن‌پو
جايزه ادگار آلن‌پو که مهمترين جايزه ادبيات جنايي جهان محسوب مي‌شود، توسط انجمن نويسندگان رازگون آمريکا هر ساله براي بزرگداشت نام اين نويسنده آمريکايي به جنايي‌نويسان برگزيده آمريکايي در بخش‌هاي ادبيات داستاني، غيرداستاني و فيلمنامه تلويزيوني اعطا مي‌شود.
جايزه‌ کتاب شيخ زايد
جايزه کتاب شيخ زايد که يکي از معروف‌ترين جوايز ادبي جهان عرب محسوب مي‌شود، هر ساله در 9 بخش مختلف برگزار مي‌شود و درمجموع مبلغ 7‌ميليون درهم، معادل 212‌هزار دلار به هر نويسنده اعطا مي‌شود. از آن‌جا که پيوند ادبيات عرب با زبان اسپانيايي زياد است، اهداکنندگان جوايز شيخ زايد تصميم گرفتند تا از اين پس بهترين کتاب اسپانيايي زباني را که درباره فرهنگ عربي نوشته‌شده را نيز انتخاب و از آن با اهداي جايزه تجليل کنند.
جايزه‌ ادبي کشورهاي مشترک‌المنافع
اين جايزه با هدف تشويق نويسندگان و با همکاري سازمان‌هاي جهاني ادبي قصد گسترش فعاليت‌هاي ادبي را در 54 کشور عضو جامعه کشورهاي مشترک‌المنافع دارد. اين جايزه هر‌ سال در دو بخش رمان و رمان اول اعطا مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون