جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 معاون وزيرآموزش و پرورش:
 به رسميت شناختن هوش‌هاي چندگانه دانش‌آموزان  

علي زرافشان در نشست خبري با اشاره به محورهاي فعاليت معاونت متوسطه در سال 97 اظهار کرد: ارتقاي مديريت آموزشگاهي يکي از برنامه‌هاي مورد توجه است که براساس برنامه عملياتي سند تحول بنيادين مديريت آموزشگاهي بايد در مدرسه همزمان با ارتقاي مديريت مدرسه رخ دهد.
وي ادامه داد:برنامه تعالي مديريت مدرسه يکي از اين برنامه‌ها در ارتقاي مديريت مدرسه است که به تمام مدارس متوسطه اول و دوم تعميم پيدا مي‌کند.
زرافشان اشاره کرد: مديريت آموزشگاهي يک برنامه تفويض اختيار به مديران و نمادي از استقرار نظام برنامه ريزي است که جلوه آن در سطح مدرسه تحت عنوان برنامه تعالي مديريت مدرسه ديده مي‌شود.معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: برنامه تعالي مديريت مدرسه زمينه را همراه با مديريت و مشارکت تمام بخش‌هاي مدرسه هماهنگ مي‌کند به طوري که برنامه‌ها را با کيفيت و اثربخشي بيشتر اجرا کنيم.
زرافشان تصريح کرد: فرايند انتخاب و انتصاب مديران در سال 94 اعلام شد که با به‌کارگيري ظرفيت‌هاي فناوري اطلاعات و رويکرد داوطلبانه براي انتخاب مديران امسال اجرا مي‌شود.
وي افزود: در اين فرايند اسامي مديران مدارسي که قرار است براي سال تحصيلي 98_97 جابه‌جا شوند با فراخوان عمومي اعلام مي‌شود و افرادي که آمادگي لازم براي اين مسئوليت را دارند معرفي خواهند شد.
مراکز رشد کارافريني در چند استان راه اندازي شده است
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ارتقاي آموزش‌هاي مهارتي در آموزش و پرورش افزود: سال گذشته سال خوبي براي آموزش مهارت در کشور بود و تاکيدات رهبر و انتظارات رئيس‌جمهوري نيز در هنگام معرفي وزير به مجلس اين بود که دانش‌آموزان پايه 11 توانمند شوند تا دستگاه‌ها آنها را مطالبه کنند لذا آموزش‌هاي مهارتي توسعه پيدا کرد.
وي يکي از سياست‌ها در سال 97 را توسعه کيفي آموزش فني و کاردانش دانست که اختصاص بودجه براي تجهيز هنرستان‌ها يکي از اين موضوعات است که سال گذشته 520 ميليارد ريال براي تجهيز هنرستان‌ها تخصيص پيدا کرد.
زرافشان ادامه داد: سال گذشته رديف اختصاصي براي فعاليت برون سپاري دانش‌آموزان شاخه کاردانش ايجاد شد زيرا بيش از 70 هزار دانش‌آموز در شاخه کاردانش فعاليت خود را بيرون آموزش و پرورش مي‌گذرانند.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: برنامه ايجاد دفاتر کاردانش در شهرک‌هاي صنعتي در سال 96 به استان ها ابلاغ و قرار شد تعدادي دفتر ايجاد شود تا مربي مقيم داشته باشد و دانش‌آموزان دروس مهارتي خود را داخل کارخانه‌ها بگذرانند و جذب محيط کار شوند.
وي از برنامه‌هاي شروع شده در سال 97 را اجراي برنامه ايران مهارت در دوره اول متوسطه خواند که با حضور نمايندگان 8 استان منتخب در 10 درصد مدارس و 250 مدرسه اجراي آزمايشي دارد و اميدواريم تا مهر 97 اين برنامه براي ساير استان‌ها اجرا شود.
زرافشان اجراي اين طرح را در تکميل درس کار و کارآفريني براي کمک به دانش‌آموزان براي آشنايي با حوزه‌هاي کاري دانست تا در هدايت تحصيلي موفق‌تر باشند.
وي درباره آموزش کارآفريني و ايجاد بازارچه‌هاي کسب و کار دانش‌آموزان گفت: اين موضوع با مشارکت دانشکده کارآفريني دانشگاه تهران در دوره اول متوسطه آغاز شده است و براي شناسايي ويژگي هاي کارافريني دانش‌آموزان اين دوره است.
زرافشان با بيان اينکه به دنبال تنوع‌بخشي به استعدادها و روش‌ها براي هدايت استعدادها هستيم، گفت: ارتقاي کمي و کيفي
پژوهش سراهاي دانش‌آموزي و توسعه جشنواره‌هاي علمي و فرهنگي از ديگر سياست‌ها و برنامه‌هاي ما در سال 97 در راستاي شناسايي استعدادهاست زيرا به دنبال به رسميت شناختن هوش‌هاي مختلف دانش‌آموزان هستيم.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به توافق با معاونت علمي رياست جمهوري گفت: در حوزه نانو پيگير برگزاري المپياد هستيم. ايجاد سامانه‌اي براي ثبت اختراعات دانش‌آموزي نيز از ديگر برنامه‌هاي مشترک ما با معاونت علمي است که به زودي بهره‌برداري خواهد شد.
وي به اجراي طرح شهاب در دوره اول متوسطه پرداخت و گفت: بر اساس سند تحول تا پايان سال نهم زمينه سازي براي شناسايي و شکوفايي استعدادهاي متنوع از سال نهم به بعد هويت بخشي به استعدادها مورد تاکيد قرار گرفته است. در دوره اول متوسطه افراد به سمت هوش هاي برجسته و توانمندي‌هاي ويژه خود هدايت مي‌شوند.
فهرست بيرون‌ماندگان از مدرسه را براي مناطق ارسال مي‌کنيم
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به تکميل استقرار ساختار 3-3-6 گفت: با تکميل اين فرآيند توجه به کيفي‌بخشي برنامه‌ها و آموزش ها بيشتر خواهد شد و با عزم بيشتري ادامه مي‌يابد. توليد کتب درسي پايه دوازدهم از سوي سازمان پژوهش در حال انجام است. برآورد نيروي انساني براي پايه دوازدهم را نيز انجام داده‌ايم. تراز نيروي انساني را بر مبناي جنسيت، رشته تدريس و منطقه فعاليت در سال گذشته تهيه کرده‌ايم.
زرافشان ادامه داد: براي تامين نيروي انساني گزارش‌هايي را به مرکز منابع انساني ارائه کرده‌ايم. اضافه تدريس همکاران فرهنگي، جذب از طريق آزمون استخدامي جديد و... از جمله راهکارهاي جذب نيرو هستند. هماهنگي‌هايي ميان معاونت‌ها وجود دارد و اميدواريم مشکلي براي استقرار پايه دوازدهم نداشته باشيم.
وي درباره احتساب سهميه سوابق تحصيلي در کنکور سراسري گفت: امسال سهم سوابق همان 30 درصد است. بايد سهم سوابق به صورت صعودي در هرسال رشد يابد، پيشنهاد ما همچنان در شوراي پذيرش دانشجو افزايش اين سهم به 40 درصد و يا تاثير قطعي در سال 98 است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه نرخ پوشش تحصيلي براي گروه سني 12 تا 14 ساله، 97 درصد است افزود: سه درصد بيرون از مدارس‌اند. يکي از برنامه‌هاي جدي ما جذب بازماندگان از تحصيل است.فهرست بيرون‌ماندگان از مدرسه را براي مناطق ارسال مي‌کنيم و از مناطق مي‌خواهيم به صورت موردي بررسي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون