جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 يادداشت 

آي فيلم 2؛
روايتي متفاوت ولي آشنا از زندگي ايرانيان

"حسام آبنوس"
هر محصولي براي عرضه شدن به مخاطب نيازمند يک ويترين است و رسانه‌ها در روزگار کنوني ويترين مناسبي براي عرضه محصولات فکري و فرهنگي صاحبان خويش اند. از اين منظر، هر رسانه جديدي، با اهدافي نو و به قصد ارائه ماهيتي يا شکلي محصولاتي نو ايجاد مي شود.
جمهوري اسلامي ايران نيز طي سال‌هاي اخير با همين رويکرد در عرصه بين‌الملل دست به راه‌اندازي شبکه‌هاي خبري و عمومي و تخصصي زده و در يکي از آخرين اقدامات خود، راه اندازي کانال «آي فيلم 2» را در کنار کانال هاي فارسي1، انگليسي و عربي برنامه ريزي کرده است که به تازگي آغاز به کار کرده است. شبکه‌اي که قرار است براي مخاطبان فارسي‌زبان بويژه در افغانستان و تاجيکستان به پخش سريال ها و فيلم هاي ايراني و توليد محتوا براي اين دسته از مخاطبان بپردازد و به تعبيري ايران و ديپلماسي فرهنگي ايران را در کشورهاي فارسي‌زبان معرفي کند.
اين اتفاق در روزگار فعاليت پرحجم دست‌هاي رسانه‌اي وابسته به محافل غربي که زر و سلاح را با هم در اختيار دارند و با محصولات متنوع در حال جهت‌دادن به ذهن مخاطبان جهان هستند اقدامي بسيار ارزشمند است و مي‌تواند گام مثبتي به منظور تثبيت گفتمان جمهوري اسلامي باشد. گفتماني که مقابله با جنگ نرم و گسترش فرهنگ غربي در ارکان جوامع هدف غرب، مقدمه آن است و از اين مسير مي‌تواند افکار عمومي کشورهاي حوزه زبان فارسي را نسبت به ديدگاه‌هاي مدنظر جمهوري اسلامي نزديک کند.
اين در حالي است که آمريکا سال‌ها در افغانستان حضور فعال داشته و نياز است تا براي کشوري که پيشينه تاريخي، فرهنگي و حتي ديني مشترکي با ايران دارد، اهداف و نظرگاه هاي جمهوري اسلامي به عنوان کشوري داعيه دار حرکت در خط فرهنگي متفاوت با رسانه هاي غربي با ابزار رسانه تبيين شود.
بي‌شک کانال فارسي 2 شبکه آي فيلم با توجه به ساختار کلي آي فيلم، بايد توجه خود را روي توليدات فرهنگي و نمايش فيلم و سريال هاي ايراني قرار دهد و از اين معبر با مخاطب فارسي‌زبان منطقه به گفت‌وگو بپردازد که در اين ميان اشتراکات فرهنگي به طور ويژه در عرصه ادبيات و زبان فارسي نقطه تلاقي فرهنگ کشورهاي ايران، افغانستان و تاجيکستان است و برنامه‌سازان و گردانندگان کانال تلويزيوني «آي فيلم 2» حتما به اين مسئله توجه خاصي خواهند داشت و از اين منظر در برنامه‌سازي و توليد محتوا به مخاطب خود نگاه خواهند کرد.
غيرمستقيم‌گويي يکي از ابزارهايي است که رسانه‌هاي جهان براي القاي افکار و مسائل مطلوب خود از آن سود مي‌برند و در ابن کانال نيز بايد با همين روش به بيان مطالب و موضوعات مطلوب گفتمان جمهوري اسلامي پرداخته شود. توجه به بُعد ايجاد سرگرمي براي مخاطب، مسئله‌اي است که معمولا در مديريت رسانه‌هاي ايراني کمرنگ است و اغلب کپي‌هاي ناشيانه از روي برنامه‌هاي خارجي صورت مي‌گيرد اما نبايد فراموش شود که مخاطب غيرايراني هيچ محدوديتي براي انتخاب يک برنامه تلويزيوني ندارد و اگر برنامه‌هايي که از تلويزيون ايران براي آنها پخش مي‌شود فاقد عنصر سرگرمي و جذابيت باشد به راحتي کنار گذاشته مي‌شود، زيرا رقابت در ميان شبکه‌هاي فارسي‌زبان به شدت داغ است و تنها ايران نيست که اقدام به توليد محتوا مي‌کند بلکه رسانه‌هاي بسياري در اين وادي مشغول توليد محتوا و فراخواني ذهن مخاطب هستند. از اين منظر برنامه‌سازان و مديران اين شبکه تلويزيوني برون‌مرزي اگر مي‌خواهند پيامي را به بيننده آن سوي مرزها منتقل کنند بايد نسبت به اين مسئله نيز توجه داشته باشند که پيام خود را با زبان غيرمستقيم و هنرمندانه بيان کنند.
نکته قابل توجه در کارکرد رسانه‌هاي برون‌مرزي جمهوري اسلامي ارائه روايت مطلوب گفتمان انقلاب اسلامي است که در روزگار کنوني که از آن با عنوان روزگار «جنگ روايت‌ها» ياد مي‌شود. بي ترديد ارائه روايتي نو از سبک زندگي که بهترين ابزار آن فيلم و سريال هاي ايراني است، ذهنيت مخاطب را با قرائتي متفاوت از رفتار و ارتباطات اجتماعي و ميان فردي در ابعاد خانواده، جمع هاي همسالان، محيط کار و .... آشنا و مفاهيمي برخاسته از فرهنگ و آداب و باورهاي ايرانيان را به نمايش مي گذارد که هم جنبه سرگرمي و هم معرفي غير مستقيم را در دل خود داشته و در ضمن به ارائه روايت متفاوت نيز منجر مي شود. در اين راستا، اشتراک در زبان، داشته هاي تاريخي، ميراث ادبي و سنن ديرينه‌اي چون «نوروز» که همه اين مفاهيم اعم از ادبيات فارسي، سبک زندگي و حتي باورهاي ديني مشترک را در دل خود دارد، به نفوذ هر چه بيشتر آنچه از کانال آي فيلم 2 پخش خواهد شد، مدد مي رساند.
اين کانال با توجه به تمامي مولفه هاي پيش گفته با تکيه بر مفاهيم آشناي کهن و از ديگر سو، آشنايي زدايي از آنچه تبليغات غرب از ايران منتشر مي کند، مي تواند موفقيتي بزرگ براي اعمال ديپلماسي فرهنگي ج.ا.ا. در منطقه محسوب شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون