جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 يادداشت 

چيزهايي هم هست که نمي دانيم
از مشابه‌هاي جهان، متفاوت باشيم!
آذر فخري
حتي دوقلوها نسخه بدل‌هاي همديگر ديگر نيستند. حتي آن‌‍‌هايي که در يک دين و مذهب اند و مثل هم فکر و عمل مي‌کنند و آيين‌هاي مشابهي به جا مي‌آورند، عين هم نيستند.
ما نسخه ي يگانه‌اي از خودمان هستيم. يکي يک دانه ها و دردانه‌هاي هستي. که هرگز پيش از اين نبوده‌ايم و پس از ما هم کسي مثل ما نخواهد آمد. ما در لحظه و اکنون، همين هستيم که هستيم.
اما مُد، نظام‌هاي آموزشي و اقتصادي و حتي سياسي، قالب‌هايي مي‌سازند و انتظار دارند همه‌ي ما در آن قالب‌ها جا بشويم. آن‌ها به ما مي‌قبولانند که براي ادامه‌ي يک زندگي آسوده و بي‌دغدغه، بهترين روش اين است که آدم‌هاي يک‌دست و هم فکر که از قضا مثل هم مي‌خورند و مي‌پوشند دور هم جمع بشوند و از اين مثل و مشابه‌بودن هم با چنگ و دندان محافظت کنند. آن‌ها به ما مي‌گويند به اين ترتيب همواره در امنيت خواهيم بود. اما آيا چنين شده است؟ آيا امروز جهان براي زيستن و ادامه‌ي يک زندگيِ حداقلي، جاي امني است؟
اگر بتوانيم خود اصيل و يگانه‌مان باشيم، بي‌شک بهتر مي‌توانيم همديگر را درک کنيم. اگر بنا به روايت سرخ‌پوستان کهن، با قلب‌مان بينديشيم و نه با سرمان! مي‌توانيم مهربان‌تر و حساس‌تر باشيم و شفقت و لطف را تا اعماق وجودمان احساس کنيم.
يگانگي در انسان‌بودن‌مان و فراتر رفتن از تشابهات قالبي، به ما کمک مي‌کند، انسان‌بودن ديگران هم را حس کنيم. اما قالب‌هاي يکدست بودن، هم‌شکل بودن و پوشيدن و راه‌رفتن و انتخاب‌کردن، فرصت و مجالي براي متفاوت انديشيدن و جور ديگر ديدن به ما نمي‌دهد. وقتي همه‌چيز و همه‌کس شکل هم‌اند، چه‌چيزي براي ديدن وجود دارد؟
جهان پيرامون ما از آدم‌هاي يک‌شکل، با افکار و انتخاب‌هاي مشابهي که در قالب ويترين‌ها و قاب تلويزيون‌ها و فضاهاي مجازي مشترک، جاگير شده‌اند، انباشته است و نفس‌مان دارد از اين ازدحام بند مي‌آيد. کار سختي است پيدا کردن خودمان، خود متفاوت‌مان، در انبوه اين رفت و آمدهاي هم‌سان، ساکت و بي‌تفاوت. و البته متفاوت بودن؛ يگانه و منحصر به‌فرد بودن، بسيار گران است و اگر در اين راه قدم برمي‌داريد بايد آماده‌ي پرداخت هزينه‌ي گزاف خودبودن باشيد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون