جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 سرمقاله 

در حاشيه ممنوعيت تلگرام در مدارس
زهرا کيان بخت
يكي از جديدترين بخشنامه‌هاي آموزش و پرورش مربوط به ممنوعيت استفاده از پيام‌رسان‌هاي خارجي مثل تلگرام، اينستاگرام و واتس‌اپ براي به اشتراک‌گذاري اطلاعات است، براساس اين بخشنامه، هر نوع استفاده مدارس از اين نرم‌افزار‌ها، در هر سطحي، پيگرد قانوني دارد.
اين در حالي است كه هم‌اكنون، علاوه بر اينكه در اكثريت قريب به اتفاق سازمانها، آموزشگاهها، دانشگاهها، خبرگزاري‌ها و رسانه‌ها و... براي انتشار اهم مطالب، از تلگرام استفاده مي‌شود، مدارس، مديران و معلمان نيز براي ارتباط با دانش‌آموزان و والدين آنها و همچنين، براي اطلاع‌رساني موارد و مطالب ضروري، از تلگرام، اينستاگرام و... استفاده مي‌كنند.
به‌خصوص پيام‌رسان تلگرام كه با توجه به ويژگي‌هاي خاص آن و قابليت چندوجهي‌اش، مدتهاست جايگزين مواردي نظير ايميل شده و زمينه تسهيل امور را در زمينه‌هاي مختلف فراهم آورده است. هر چند اين تصميم با هدف ميدان دادن به پيام‌رسانهاي داخلي و رقابت آنها با نمونه‌هاي خارجي گرفته شده است، اما به نظر مي‌رسد براي اينكه زمينه توسعه پيام‌رسانهاي داخلي فراهم شود، ما پيش از هر چيز، به توانمندسازي و به وجود آوردن توان رقابتي واقعي در نمونه‌هاي داخلي نيازمنديم. در غير اين صورت، ابلاغ بخشنامه‌هاي اين‌چنيني از ضمانت اجرايي برخوردار نيستند، چرا كه ابلاغ آنها با توجه به شرايط اجتماعي، صورت نگرفته است.
مانند هر مسأله ديگري، وقتي افراد، كيفيت و كارآيي بيشتري را در يك محصول مشاهده مي‌كنند، به طور طبيعي، جذب آن مي‌شوند. حال كه بسياري از آموزگاران، برنامه‌ها و موارد ضروري را از طريق كانالها و گروههاي تلگرامي به سمع و نظر دانش‌آموزان خود مي‌رسانند و اغلب والدين از اين طريق از امور مدرسه و فعاليت كادر آن اطلاع حاصل مي‌كنند، شايد واقع‌بينانه‌تر اين باشد كه ضمن عدم ايجاد ممنوعيت براي پيام‌رسان‌هاي خارجي و باز گذاشتن دست مدارس در به‌كارگيري آنها، با تقويت پيام‌رسانهاي داخلي و نزديك كردن آنها به استانداردهاي جهاني كه مي‌تواند ميزان استقبال از آنها را افزايش دهد، اجازه دهيم كاربران فضاي مجازي كه بخشي از آنها دانش‌آموزان و اولياي آنها، كادر آموزشي مدرسه و مدير و مربيان و معلمان و مشاوران هستند، به طور خودخواسته و انتخابي به استفاده از پيام‌رسان‌هاي داخلي بپردازند. در غير اين صورت، اين نوع بخشنامه‌ها و ممنوعيت‌ها، مي‌تواند موجب گسسته شدن ارتباطات مدرسه با خانواده‌ها و ايجاد كاستي‌هايي در اين زمينه گردد.
zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون