جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 دل گويه 

نه در آينده باش و نه در گذشته!
يکي از نکات مهم حکمت زندگي عبارت از اين است که توجه خود را به‌طور متناسب به حال و آينده معطوف داريم، تا يکي از اين‌دو موجب ضايع شدن ديگري نشود.
بسياري از آدميان زياده از حد در حال زندگي مي‌کنند که اين‌ها سبکسرانند و ديگران بيش از اندازه، در آينده، که اين‌ها افرادي بزدل و محتاط‌اند. به‌ندرت کسي راه اعتدال پيش مي‌گيرد. کساني که با کوشش و اميد فقط در آينده زندگي مي‌کنند، همواره روبه‌روي خود را مي‌بينند و با ناشکيبايي به‌سوي آينده مي‌شتابند که به‌زعم آنان سعادت حقيقي را به ارمغان خواهد آورد، اما در اين ميان با بي‌توجهي از کنار زمان حال مي‌گذرند و از آن لذتي نمي‌چشند. اين افراد به‌رغم داشتن چهره‌اي که عاقلانه‌تر از سن‌شان به نظر مي‌رسد، به آن خران ايتاليايي شباهت دارند که در جلوي سرشان، کاه را به‌چوبي آويخته‌اند، و اين خران به اميد رسيدن به کاه تندتر مي‌دوند.
چنين کساني به همه‌ي هستي خود خيانت مي‌ورزند، زيرا تا دم مرگ پيوسته به‌طور موقت زندگي مي‌کنند. به‌جاي آنکه مدام دل‌مشغول نقشه‌ها و نگراني‌هاي آينده باشيم يا خود را به دست حسرت زمان از دست‌رفته بسپاريم، هرگز نبايد فراموش کنيم که فقط زمان حال است که واقعي و حتمي است. برعکس آينده تقريبا هميشه جز آن است که تصور مي‌کنيم، حتي گذشته هم طور ديگري بوده است و در واقع به‌طور کلي هر دو از آن‌چه به‌نظر مي‌رسد، اهميت کمتري دارند. زيرا فاصله که موجب مي‌شود اشياء در چشم کوچک‌تر جلوه کنند، در تصور آدمي وقايع را بزرگ‌تر جلوه مي‌دهد.
حکمت زندگي / آرتور شوپنهاور


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون